Disidenti
Lajme

SHBA shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme nga Lija e Majmunit.

Kjo pasi rreth 1.6 milion persona rrezikohen nga ky virus.

Sekretari i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore, Xavier Becerra, i cili e konsideroi sot shpërthimin e lisë së majmunëve një emergjencë të shëndetit publik të enjten në një përpjekje për të nxitur ndërgjegjësimin dhe për të zhbllokuar fleksibilitet dhe fonde shtesë për të luftuar përhapjen e virusit.

“Ne jemi të përgatitur për të çuar përgjigjen tonë në nivelin tjetër në adresimin e këtij virusi dhe ne i bëjmë thirrje çdo amerikani që ta marrë seriozisht linë e majmunëve dhe të marrë përgjegjësinë për të na ndihmuar të trajtojmë këtë virus”, tha Becerra në një konferencë të enjten.

“O Besnik legeni”/ Halil Geci me reagim të ashpër për Besnik Tahirin dhe një deputete të LDK-së: Ja çka thotë për tregtinë me kriminelët e veriut!

Sekretari i Shëndetësisë po shqyrton gjithashtu një deklaratë të dytë që u jep mundësinë zyrtarëve federalë të marrin vendime në lidhje me trajtimet dhe vaksinat e mundshme, pa kaluar nëpër zinxhirin e miratimit federal.

“Kjo do të lejonte gjithashtu fleksibilitet më të madh në mënyrën se si administrohet furnizimi aktual i vaksinave”, tha Becerra.

Njoftimi i administratës pason vendime të ngjashme nga zyrtarë shëndetësorë në Nju Jork, Kaliforni dhe Ilinois dhe liderë globalë të shëndetit. Organizata Botërore e Shëndetësisë më 23 korrik deklaroi se lija e majmunëve ishte një emergjencë e shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar, ndërkohë që lëshoi paralajmërimin e nivelit më të lartë, pas shpërthimeve të konfirmuara në rreth 70 vende ku virusi nuk është përhapur historikisht.

Zyrtarët shëndetësorë të enjten thanë gjithashtu se po merrnin hapa për të përmirësuar aksesin në Jynneos, e vetmja vaksinë e miratuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave për të mbrojtur kundër virusit përmes një regjimi me dy doza.

Zyrtarët federalë kanë identifikuar rreth 1.6 milionë njerëz si persona me rrezikshmëri të lartë të infektimit nga lija e majmunit, por SHBA ka marrë doza të mjaftueshme Jynneos vetëm për të mbuluar plotësisht rreth 550,000 njerëz.

“Kjo emergjencë e shëndetit publik do të na lejojë të eksplorojmë strategji shtesë për të nxjerrë vaksinat dhe trajtimet më shpejt në komunitetet e prekura. Dhe kjo do të na lejojë të marrim më shumë të dhëna nga juridiksionet në mënyrë që të mund të gjurmojmë dhe sulmojmë në mënyrë efektive këtë shpërthim”, tha Fenton.

MPB kërkon 50 punëtorë, nuk kërkohet diploma e fakultetit as përvoja e punës

Disidenti.net

Krasniqi: Konfliktin në veri e evitoi në momentin e fundit ky zyrtar amerikan, hera e dytë që Kurti po e rrezikon vendin

Disidenti.net

Shuhen shpresat e Serbisë për Asociacionin/ Juristi nga Belgjika ka disa pyetje që nuk do iu pëlqejnë Thaçit e Mustafës!

Disidenti.net
Disidenti

SHBA shpall gjendjen e jashtëzakonshme