Disidenti
Lajme

Xhamia në Prishtinë obligon nxënësit të shkruajnë ese “Si t’i bindi prindërit të mos e festojnë Vitin e Ri”

0Shares

Xhamia Mati 1 në Prishtinë ka shpërndarë një postim në rrjetet sociale ku thuhet se kanë realizuar një aktivitet që nxënësit e kësaj xhamie të vënë në letër ide me temën “Si t’i bindi prindërit të mos e festojnë Vitin e Ri”.

Në postimin e tyre, Xhamia Mati 1 e quajnë Vitin e Ri si “festë pagane”. Ata thonë se i obliguan nxënësit të sillnin “ajete, hadithe, ndërsa bredhit, babadimrit dhe shumë simboleve tjera u’a bënë me X”.

“Në xhaminë “Mati•1”, Prishtinë zhvilluam një aktivitet . Nxënësit kishin për obligim të paraqesin një ide në letër, me temë “Si mund të i bindi prindërit të mos e festojnë Vitin e Ri””, thuhet në postimin e tyre.

“Ata sollën punimet e tyre në klasë dhe shpjeguan në mënyrë të hollësishme se si do të tentonin tek prindërit e tyre të i bindin të mos festojnë një festë pagane. Sollën: ajete, hadithe, ndërsa bredhit, babadimrit dhe shumë simboleve tjera u’a bënë me X”.

“Përveq kësaj, kam përgatitur një ligjëratë në PowerPoint ku kam ligjëruar rreth temës “Jo festimit të vitit te ri””, përfundon njoftimi i kësaj xhamie në kryeqytet.

“Kam me ta bo ma zi se atij që u vra”/ Burri raporton në Polici se ish gruaja e ka rrahur dhe e ka kërcënuar

Disidenti.net

Ndërron jetë nëna e Edmond Lajqit, një ditë pasi djali i saj vrau bashkëshorten

Disidenti.net

Ekskluzive: Shteti vendos të krijojë Task Forcë për rastet e dhunës ndaj grave

Disidenti.net