Disidenti
Lajme

Vuçiq në konferencë të jashtëzakonshme, mesazh ndërkombëtarëve: Nuk besoj se doni konflikte në Kosovë!

Presidenti serb Aleksandër Vuçiq, ka dalë në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp në lidhje me vendimin e qeverisë së Kosovës mbi targat dhe dokumentet e përkohshme që hyn në fuqi nga nesër.

Sipas mediave vendase, gjatë fjalës së tij Vuçiq tha se situata është shumë e ndërlikuar dhe komplekse dhe akuzoi Kosovën se po mundohet të bindë serbët që të heqin dorë nga targat KM.

“Shumë njerëz i kanë reduktuar veprimet e tyre në lidhje me Kosovën, ne nuk kemi qenë kurrë në një situatë më komplekse se sot. Ata dërguan dy njësi me 21 tonë karburant në vendkalimet administrative, me dëshirën për të ndaluar ata që kanë letërnjoftime serbe. Regjimi i Prishtinës po përpiqet gjithmonë ta bëjë veten viktimë, duke u përpjekur të përfitojë nga ideja në botë ku mendojnë se Putini i madh e urdhëroi Putinin e vogël, kështu që Zelensky i ri, në formën e Kurtit, do ta shpëtojë popullin nga hegjemonia serbe”, tha Vuçiq.

Vuçiq shtoi se shqiptarët janë unikë dhe kanë gjithmonë mbështetje, pasi sipas tij ata i referohen marrëveshjes për lirinë e lëvizjes, pika 3 e nënshkruar nga Borko Stefanoviç dhe Edita Tahiri.

“Shqiptarët e përdorin këtë, edhe pse askush nuk e kupton pse. Është sikur dikush dëshiron qëllimisht të provokojë probleme shtesë. Në marrëveshje është e qartë se rregullat nuk mund të vlejnë për serbët e Kosovës, se nuk mund t’i ndalosh me letërnjoftim serb dhe t’u thuash se nuk mund të kalojnë, sepse kjo do të nënkuptonte futjen e një parimi etnik. Një tjetër gjë është që shqiptarët duan ta përdorin dhe thonë se është reciprocitet dhe ne e kemi në përputhje me kushtetutën tonë. Në përputhje me Kushtetutën tonë, Kosova është pjesë e Serbisë, kështu që ne nuk do ta çlirojmë sepse po veprojmë me përgjegjësi”, ka thënë Vuçiq.

Vuçiç i bëri thirrje shqiptarëve që të mos krijojnë konflikte si dhe u bëri thirrje dhe ndërkombëtarëve që të kujdesen pak për të drejtën ndërkombëtare dhe të kujdesen që të mos shkaktojnë konflikt.

“Mendoj se Perëndimit nuk i përshtatet ndonjë lloj konflikti në Kosovë. Ky është rezultat i politikës joserioze. Unë kërkoj nga shqiptarët dhe serbët të ruajnë paqen. Por, nëse dikush mendon se është e mundur të përsëritet 17 marsi i vitit 2004 dhe të përfundojë puna në atë mënyrë që të mos ketë serb, kjo nuk do të ndodhë. Kërkoj respekt për atë që është nënshkruar. Por jo vetëm atë që ju pëlqen”– përfundoi Vuçiq.

MPB kërkon 50 punëtorë, nuk kërkohet diploma e fakultetit as përvoja e punës

Disidenti.net

Krasniqi: Konfliktin në veri e evitoi në momentin e fundit ky zyrtar amerikan, hera e dytë që Kurti po e rrezikon vendin

Disidenti.net

Shuhen shpresat e Serbisë për Asociacionin/ Juristi nga Belgjika ka disa pyetje që nuk do iu pëlqejnë Thaçit e Mustafës!

Disidenti.net
Disidenti

Vuçiq në konferencë të jashtëzakonshme, mesazh ndërkombëtarëve: Nuk besoj se doni konflikte në Kosovë!