Disidenti
Botë

Vrau këngëtarin që refuzoi t’i këndonte në dasmë – kush është Ovidio Guzman, djali i “El Chapo” i arrestuar në Culiacán?

0Shares

Rikapja e Ovidio Guzmán, djalit të Joaquín ‘El Chapo’ Guzmán është raportuar në mediat meksikane, por çfarë roli kishte ai në kartel?

Të enjten u njoftua se Ovidio Guzmán López “El Ratón”, djali i liderit të kartelit të drogës Joaquín “El Chapo” Guzmán, u arrestua në Sinaloa , në mes të një operacioni të kryer nga forcat federale.

Sipas raportimeve të mediave, Guzmán është transferuar në kampin ushtarak në Mexico City.

Vlen të theksohet se Ovidio u arrestua për herë të parë në vitin 2019 , por më pas u lirua, pas kërcënimeve ndaj popullsisë së Culiacán nga banda.

Pas asaj që ndodhi të enjten, në Culiacán shpërthyen disa të shtëna dhe përleshje dhe në rrjetet sociale po qarkullojnë disa video që na tregojnë se çfarë ka ndodhur.

Kush është Ovidio Guzmán?

Ovidio është djali i Joaquín Guzmán dhe gruas së tij të dytë, Griselda López Pérez. Ai është 31 vjeç dhe njihet si një anëtar i rangut të lartë të kartelit Sinaloa.

Ovidio dhe vëllezërit e tij përballen me akuza të ndryshme në Shtetet e Bashkuara për komplot për trafikimin e kokainës, metamfetaminës dhe marihuanës.

I njohur si ‘Los Chapitos’ (The Little Chapos), Iván Archivaldo Guzmán Salazar, Jesús Alfredo Guzmán Salazar, Ovidio Guzmán López dhe Joaquín Guzmán López mendohet se kanë arritur role të larta në kartelin e babait të tyre. Dhe më herët ishte dhënë një shpërblim prej 5 milionë dollarësh për secilin nga kokat e vëllait të tij.

Informacione të tjera tregojnë se Ovidio Guzmán-López ka urdhëruar vrasjen e informatorëve, një trafikant droge dhe një këngëtari të njohur meksikan që kishte refuzuar të këndonte në dasmën e tij. /Nacionale/

Arabia Saudite depoziton 5 miliard dollarë në bankën qendrore turke

Disidenti.net

Talebanët i futen biznesit, shndërrojnë bazat amerikane në zona ekonomike

Disidenti.net

Rrëzohet helikopteri në Kiev, vdes ministri i Brendshëm i Ukrainës dhe 15 persona të tjerë

Disidenti.net