Disidenti
Sport

UEFA largoi figurën e Adem Jasharit në “Air Albania”, kërcënoi me anulimin e ndeshjes

Kombëtarja e Shqipërisë sot ka qenë nikoqire e Kombëtares së Anglisë në kryeqytetin shqiptar, Tirana, për të zhvilluar ndeshjen në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Botëror “Katar2022”.

Edhe kjo ndeshje e Kombëtares shqiptare u zhvillua pa praninë e tifozëve, megjithatë grupi “Tifozat Kuqezi” pak orë para ndeshjes kishin vendosur një fotografi gjigante në anën perëndimore me figura të shquara shqiptare.

Tifozët ‘Kuqezi’ kanë vendosur figura të shquara shqiptare, kreykomandantin, Adem Jasharin, Skenderbeun, Ded Gjo Lulin, Aleksandrin e Madh dhe Pirron e Epirit, me mbi shkrimin ‘SYTË DHE ZEMRËN TE JU’.

Në mesin e figurave shqiptare, ishte edhe komandanti legjendar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jashari.Por, figura e tij u largua me kërkesën e zyrtarëve të UEFA-s mëson ekskluzivisht Insporti.

Sipas një burimi pranë kombëtares, ndeshja ishte në rrezik të mos zhvillohej fare në rast se nuk do të largohej. Arsyetimi i UEFA-s ishte se ai simbolizon luftën.Adem Jashari ishte ndër themeluesit e UÇK-së dhe komandant i përgjithshëm i saj.

Më shtatë mars të vitit 1998, Jashari ra heroikisht pas një sulmi disa ditor nga forcat serbe në drejtim të kullës së Jasharëve.

Shqipëri – Angli, është duke u zhvilluar për momentin. Mysafirët nga Anglia janë duke fituar me rezultat 0:2.

Kosova me katër klube në Evropë, e veç një stadium me standarde të UEFA-s

Disidenti.net

Tifozët nxjerrin parullën në stadiumin “Air Albania”: Lidhje Kosovë – Shqipëri, jo Open Balkan me Serbi

Disidenti.net

Kurti nga stadiumi: Nëse Kosova vazhdon të luajë kështu, do t’na duhet një stadium më i madh

Disidenti.net
Disidenti

UEFA largoi figurën e Adem Jasharit në “Air Albania”, kërcënoi me anulimin e ndeshjes