Disidenti
Uncategorized

Ti qave

Poezi nga Ismail Kadare

Ti qave dhe më the me zë të ulët
Se unë të trajtoja si prostitutë.
Atëhere lotëve të tu s’ua vura veshin,
Te desha, pa e ditur se të desha.

Një mëngjes të beftë kur u gdhiva
Pa ty dhe bota krejt e zbrazët m’u duk,
Ahere e kuptova ç’kisha humbur,
Ç’kisha fituar kuptova gjithashtu.

Më rrëzëllinte si smerald mërzija,
Dhe lumturia ngrysej si një muzg me re.
Nuk dija kë të zgjidhja nga të dyja
secila m’e bukur se tjetra qe.

Se ish i tillë ky koleksion bizhush
Që dritë e terr lëshonte njëkohësisht,
Që njëqindfish etjen për jetën shtonte,
Por dhe që vdekjen ndillte njëqindfish. /KultPlus.com

Ky është Fehmi Sinani, njeriu që “shkriu” gjithçka për ta shëruar vëllain Farukun – harxhoi gjithë pasurinë e fituar si punëtor në Angli

Disidenti.net

‘Kungj vorri, fytyra e racizmit, marre!’ – Kosovarët vërshojnë në profilin e ministrit të Macronit për mosliberalizim të vizave

Disidenti.net

Të shtëna me armë në qendër të Istogut, qytetari thotë se gjuajtën në drejtim të tij

Disidenti.net
Disidenti

Ti qave