Disidenti
Lajme

“Të shpëtojmë sezonin”, ky vend ofron para për turistët

0Shares

Ministri i Turizmit në Malta, Clayton Bartolo njoftoi të Premten, duke thënë se me shumicën e kufizimeve të COVID që pritet të hiqen deri më 1 Qershor, turistët që rezervojnë pushime verore direkt përmes hoteleve vendas do të marrin shpërblim.

Të dhënat e Këshillit Botëror të Udhëtimeve dhe Turizmit tregojnë se industria turistike drejtpërdrejt dhe indirekt përbën më shumë se 27% të ekonomisë së Maltës, por sektori është goditur nga pandemia COVID-19.

Vendi tërhoqi më shumë se 2.7 milionë vizitorë të huaj në 2019 por shifrat kanë rënë me më shumë se 80% që kur virusi u zbulua në këtë shtet në Mars 2020.

Bartolo tha se turistët që rezervojnë strehim në një hotel me pesë yje do të marrin 100 euro nga Autoriteti i Turizmit i Maltës, i cili do të krahasohet nga hoteli për një total prej 200 eurosh.

Në një marrëveshje të ngjashme, ata që zgjedhin një hotel me katër yje do të marrin një total prej 150 euro dhe ata që rezervojnë një hotel me tre yje do të marrin 100 euro.

Granti rritet me 10% kur rezervimet bëhen me hotele në ishullin më të vogël maltez të Gozo, tre kilometra (dy milje) në veri.

“Skema ka për qëllim vendosjen e hoteleve të Maltës në një pozicion shumë konkurrues ndërsa rinis turizmi ndërkombëtar,” tha Bartolo. Pritet të përfitojnë rreth 35,000 vizitorë.

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’

Disidenti.net

Miratimi i rezolutës për Srebrenicën, këto janë vendet që votuan pro dhe kundër

Disidenti.net

Cirku i Vuçiqit në OKB, mbante flamurin serb dhe më pas sulmoi Gjermaninë

Disidenti.net