Disidenti
Lajme

Si u dyfishua haxhillëku brenda vetëm gjashtë viteve – Këto janë çmimet ndër vite

Ndonëse, Kosova është një shtet i vogël në botë dhe si i tillë ka një ekonomi të varfër e standard të ulët të jetesës, për BIK-un kjo nuk po paraqet shumë rendësi. Çdo vit është duke u shtrenjtuar çmimi për të shkuar në Haxh.

Këtë vit – 2023 – Bashkësia Islame e Kosovës ka bërë të ditur se shkuarja në Haxh do të kushtojë 6 mijë e 350 euro. 650 euro më shtrenjtë se vitin e kaluar, shkruan Gazeta Insajderi.

BIK’u ka vendosur se haxhillëku për këtë vit do të kushtojë 6 mijë 350 euro.

Vitin e kaluar Kosova ka qenë në top 15-shën e shteteve më të shtrenjta për të shkuar në Haxh.

Sipas statistikave të mëhershme, shkuarja në Haxh, vitet e kaluara kishte qenë dukshëm më lirë.

Në vitin 2017 – 3,400 euro;

2018 – 3,800 euro;

2019 – 4,150 euro;

2020 – nuk ka pas Haxh;

2021 – nuk ka pas Haxh;

2022 – 5,700 euro;

2023 – 6,350 euro.

Për shkak të pakënaqësive 40 zyrtarë dhanë dorëheqje

Disidenti.net

Parashikimi i motit për dy javët e ardhshme: Rrezik nga vërshimet apo përmbytjet e shpejta

Disidenti.net

Lutfi Haziri: Ndëshkime të reja do të ketë, amerikanët e mbajnë fjalën

Disidenti.net
Disidenti

Si u dyfishua haxhillëku brenda vetëm gjashtë viteve – Këto janë çmimet ndër vite