Disidenti
Lajme

Shefi i diplomacisë së Togos: Tërheqja e njohjes së Kosovës është përfundimtare, Serbia është rikthyer pas një kohe

Shefi i diplomacisë së Togos, Robert Dussey, është shprehur se tërheqja e njohjes për Pavarësinë e Kosovës është “përfundimtare” në një deklaratë të fundit.

Ky shtet e kishte njohur Pavarësinë e Republikës së Kosovës në vitin 2014. Por, tash po del se e ka revokuar përnjëmend këtë qëndrim.

“Ne në Togo e njohim vetëm një Serbi, atë uniken. Më vjen mirë që e përmendët tërheqjen e njohjes së Kosovës, ajo tërheqje është përfundimtare,” – u shpreh Dussey.

Ai shtoi se 54 shtetet afrikane përbënin një të tretën e shteteve anëtare të OKB-së, duke u ankuar se diplomacia serbe për një moment ishte larguar nga Afrika për t’u rikthyer sërish përmes Ivica Daçiq.

E ky i fundit ndërkohë shtoi se pas vizitës së tij në këtë shtet, Togoja kishte vendosur të tërhiqte njohjen e Kosovës.

Dussey do të takohej edhe me presidentin serb Vuçiq dhe me ministren e jashtme Bërnabiq.

Loading video

Gashi i ashpër me Kurtin: Në këtë vend kanë vdek njerëz me iniciativën tënde, tash po ia ndryshon emrin Zajednicës

Disidenti.net

Kurti i drejtohet opozitës: E di që keni qejf, por Zajednica nuk kalon

Disidenti.net

“Asociacioni po bëhet”, Kurti e Abdixhiku përplasen në Kuvend

Disidenti.net
Disidenti

Shefi i diplomacisë së Togos: Tërheqja e njohjes së Kosovës është përfundimtare, Serbia është rikthyer pas një kohe