Disidenti
Lajme

Shahini godet Osmanin: Të thuhet për BBC’në se Kosova është vend i korruptuar dhe zhytur në krim është si të pështysh veten në fytyrë

0Shares

Ish-ministrja e Arsimit në Shqipëri, Besa Shahini, ka kritikuar mënyrën se si u.d e presidentit, Vjosa Osmani, ka paraqitur shtetin e Kosovës në njërën nga mediat më të famshëm në botë, BBC, shkruan Gazeta Metro.


Shahini ka thënë se përfaqësuesja më e lartë e vendit, Presidentja e  Kosovës, duke aluduar në Vjosa Osmanin, kishte deklaruar për BBC që problemi më i madh në Kosovë është “krimi dhe korrupsioni”, duke e cilësuar  si deklaratë populiste dhe anti-patriotike.

“Të flitet për krim dhe korrupsion në fushatë zgjedhore është e kuptueshme. Por, të përçohet diskursi i fushatës në media ndërkombëtare dhe të përshkruhet Kosova si vend i zhytur në krim e korrupsion, është të pështysh vetën në fytyrë, siç kanë bërë Basha e Meta shpesh me Shqipërinë për interesa vetjake elektorale”, ka shkruar ajo.

Postimi i plotë:

Presidentja e Kosovës – përfaqësuesja më e lartë e vendit – tha për BBC-në, që problemi më i madh në Kosovë është “krimi dhe korrupsioni”. Përveçse e pavërtetë, kjo deklaratë është populiste dhe anti-patriotike.
Problemi kryesor për t’u diskutuar në media ndërkombëtare është fakti se Kosova nuk njihet si shtet nga rajoni, BE-ja dhe organizatat e tjera kryesore ndërkombëtare. Kjo pengon jo vetëm zhvillimin shoqëror dhe ekonomik, por edhe imagjinatën se si mund të dilet nga izolimi dhe pabarazia me vendet e tjera të rajonit.
Kur e para e vendit prezanton gjithë gjeneratat paraardhëse politike si të korruptuara e të kriminalizuara, tingëllon mosbesues edhe cilësimi që ia bën vetes dhe Vetëvendosjës si të “pakorruptueshëm”.

 

Vuçiq e quajti Beg Rizajn terrorist, reagon vëllai i ish-luftëtarit të UÇK-së: Lufta ndaj kriminelëve të tillë, është pastrim për tokën!

Disidenti.net

Politikani serb: Është e qartë tani se Oliver Ivanoviq u vra nga Serbia, aktin e kreu Radjoçiqi

Disidenti.net

Si ka funksionuar grupi terrorist serb? – Policia e Kosovës publikon disa video të reja

Disidenti.net
Disidenti

Shahini godet Osmanin: Të thuhet për BBC’në se Kosova është vend i korruptuar dhe zhytur në krim është si të pështysh veten në fytyrë