Disidenti
Lajme

Serbia pranon nga SHBA-ja 66 automjete të blinduara Humvee

0Shares

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA) i kanë dorëzuar 66 Humvee Ushtrisë së Serbisë, raporton N1.

Kjo dërgesë madje thuhet të jetë thjesht e para mes 118 mjetesh që janë porositur.

Në kanalin zyrtar të Ambasadës së ShBA-ve në Serbi në Instagram thuhet:

“Këta nuk janë thjesht pajisje amerikane, ky është standardi i NATO-s… Posedimi i këtyre pajisjeve i mundëson Serbisë që të jetë pjesë e çfarëdo misioni paqeruajtës në mbarë botën, që të reagojë shpejt, dhe po ashtu që të vendoset krah për krah me partnerët e saj.”

Mes viteve 2012 dhe 2017, ShBA-ja ia kishte dhuruar ushtrisë serbe një numër prej 40 pajisjesh të tilla. Disa sosh i kishte dhuruar edhe për Kosovën.

Por, këto mjetet e fundit besohet që janë marrë pas një kontrate direkte komerciale me kompaninë amerikane AM General.

Rrëfim nga Veriu – serbi që ka prindërit në Banjskë: Policia u solli ilaçe, ushqim dhe pije

Disidenti.net

“150 eksplozivë dinamit dhe 235 karikatorë për kallashnikov”, Policia publikon listën e armatimit të konfiskuar në veri

Disidenti.net

Momenti kur sulmuesit serbë ikin maleve nga autoritetet e Kosovës

Disidenti.net
Disidenti

Serbia pranon nga SHBA-ja 66 automjete të blinduara Humvee