Disidenti
Lajme

S’e ka ndërmend të vijë pranvera, tërë java me shi dhe borë

Parashikimi i motit gjatë kësaj javë sipas “Prishtina Weather” pritet të jetë i ftohtë dhe me reshje shiu e bore.

Temperaturat mbeten të ulëta, me tendencë të rënies ditëve të fundjavës.

Në fundjavë, kur edhe fillon stina e pranverës, njoftimi thotë se do të kemi mot më dimëror, kryesisht të vranët, e ku priten të reshura bore të përziera edhe me shi orëve të pasdites.

Njoftimi i plotë:

Mbetet ftohtë edhe në ditët në vijim, me vranësira të ndryshueshme dhe reshje shiu e bore.

Në fundjavë më ftohtë, kryesisht vranët, me shi dhe borë.

17.03.2021 – Në dy ditët e ardhshme mbetet mot i paqëndrueshëm, me vranësira të ndryshueshme, por edhe me intervale me diell gjatë ditës, derisa kohëpaskohe priten edhe kushte për rrebeshe shiu dhe bore, e në vise malore vetëm bore.

Në fundjavë, kur edhe fillon stina e pranverës, do të kemi mot më dimëror, kryesisht të vranët, e ku priten të reshura bore të përziera edhe me shi orëve të pasdites.

E ditën e hënë, sipas parashikimeve të fundit temperaturat vazhdojnë trendin e rënies e mund të ketë më shumë reshje bore.

Moti i paqëndrueshëm dhe dinamik që parashihet në ditët në vijim, do të mundësoj qarkullim të mjaftueshëm ajror, për të mbajtur ndotësit ajror më të shpërndarë, që ndikon në indeksin e cilësisë së ajrit të qëndrojë më gjatë në vlera të pranueshme dhe mesatare. Të premten mund të ketë periudha më të gjata të qetësisë, me ç’rast cilësia e ajrit përkeqësohet dhe kalon në vlera të dobëta, por kryesisht orëve të mbrëmjes.

18.03 – Ftohtë, kryesisht me vranësira dhe intervale me diell gjatë ditës. Kohëpaskohe priten rrebeshe të dobëta bore, e gjatë ditës të përziera edhe me shi. Në vise kodrinoro-malore vetëm rrebeshe bore.

19.03 – Vranësira dhe intervale me diell, e mbetet ftohtë. Pasdite me mundësi për rrebeshe shiu dhe bore. Në vise kodrinoro-malore rrebeshe bore.

20.03 – Ftohtë, kryesisht vranët dhe me të reshura bore, e gjatë ditës të përziera edhe me shi. Nga Dukagjini priten reshje shiu, derisa në vise kodrinor-malore vetëm bore.

21.03 – Kryesisht vranët dhe ftohtë. Paradite pa të reshura, e pasdite sërish fillojnë të reshura shiu, e më pas edhe bore.

22.03 – Më ftohtë, kryesisht vranët dhe me reshje bore, e nga Dukagjini edhe me të reshura shiu.

Temperaturat mbeten të ulëta, me tendencë të rënies ditëve të fundjavës. Minimalet do të luhaten nga -2C deri 0C, e maksimalet nga 6C ditëve në vijim, në fundjavë zbresin edhe në 4C, e ditën e hënë deri në 1C.

Do të fryj erë mesatare dhe mesatarisht e fuqishme nga kryesisht nga krahu verior 4-11m/s.

Shtypja atmosferike me tendencë të rritjes së lehtë mbi vlera normale, e në fundjavë në rënie.

Ekskluzive: I dyshuari për plagosjen e policëve, gjeneral Nuredin Lushtaku dhe vëllezërit e tij, Policia mobilizon forcat për arrestimin e tyre

Disidenti.net

E rëndë: Plagosen dy policë në Skënderaj, njëri u qëllua në kokë

Disidenti.net

PDK dhe AAK në emër të UÇK kanë vjedhur, në emër të saj tentojnë të fshehin dallaveret!

Disidenti.net
Disidenti

S’e ka ndërmend të vijë pranvera, tërë java me shi dhe borë