Disidenti
Lajme

Rusia: Kosova s’ka të drejtë të vendosë marrëdhënie diplomatike me Izraelin

0Shares

Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, beson se Kosova nuk ka pasur të drejtë ta hapte asnjë mision diplomatik në Jerusalem.

Sipas MPJ-së ruse, ky hap është në kundërshtim me Rezolutën 1244 të OKB-së, shkruajnë mediat kosovare.

Rusia zyrtare pretendon se Kosova nuk ka të drejtë sipas 1244-shit që krijojë marrëdhënie diplomatike speciale me vende të tjera.

“Ky hap është në kundërshtim me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, sipas së cilës akoma nuk është rregulluar e drejta e Kosovës për të pasur marrëdhënie speciale diplomatike me vendet e tjera. Ne do të dëshironim të theksonim edhe një herë pozicionin tonë parimor mbi Jerusalemin: qyteti duhet të jetë kryeqyteti i dy shteteve të pavarura të Palestinës dhe Izraelit, i hapur për besimtarët e të tri feve monoteiste”, tha Zakharova.

Ajo tha gjithashtu se pozicioni i Rusisë për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është që “Beogradi dhe Prishtina duhet të gjejnë një zgjidhje të pranueshme nga të dy palët, e cila do të miratohet nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së dhe që duhet të jetë në interes të popullit të Serbisë”.

Kosova dhe Izraeli këtë të hënë kanë formalizuar marrëdhëniet e vendosura diplomatike me hapjen e ambasadës së Kosovës në kryeqytetin e Izraelit në Jerusalem.

Në ceremoni ka marrë pjesë E Ngarkuara me Punë e Republikës së Kosovës në Izrael, Ines Demiri dhe Shefi i Protokollit të Shtetit i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Izrealit, Gil Haskel.

Haskel i ka uruar mirëseardhje Demirit, duke ia dhuruar asaj kartelën identifikuese të diplomates. Zyrtari izraelit ka thënë se ka qenë privilegj përurimi zyrtar i Ambasadës së parë të Republikës së Kosovës në Jerusalem.

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka njoftuar të dielën se është hapur edhe zyrtarisht Ambasada e Kosovës në Izrael, me seli në Jerusalem, si pjesë e Marrëveshjes së arritur në Washington, të nënshkruar në shtator të vitit që shkoi.

Lidhur me këtë çështje, Kosova është kundërshtuar ashpër nga shteti i Turqisë, nga Liga Arabe, por gjithashtu edhe nga Bashkimi Evropian, por kështu sipas marrëveshjes së 4 shtatorit në Shtëpinë e Bardhë, Kosova është bërë vendi i tretë në botë që e vendos ambasadën e saj në Jerusalem.

Ambasadori palestinez në Beograd, Mohamed Nabhan, e ka kritikuar ashpër Kosovën, e cila e ka hapur ambasadën e saj në Jerusalem. Nabhan tha se Kosova, e cila, thotë ai, “nuk është ende shtet”, ka filluar shkeljen e ligjit ndërkombëtar në dëm të popujve të tjerë, jo vetëm në Ballkan, por edhe në Lindjen e Mesme. Ai kërcënoi se kjo qasje nuk do të mbetet pa u ndëshkuar.

Putin: Ata që dërgojnë forcat e tyre në vendin tonë, do të përballen me pasoja tragjike

Disidenti.net

Hajnat bëjnë kërdi në një banesë në Prishtinë, vjedhin rreth 88 mijë euro para të gatshme

Disidenti.net

Kurti s’mori pjesë në Samitin në Tiranë, Krasniqi: Kryeministër idhnak ku je? Kfjellu

Disidenti.net