Disidenti
Lajme

Propozohet dalja e Gjermanisë nga BE-ja

0Shares

Partia Alternativa për Gjermaninë do ta ketë pjesë të agjendës elektorale, që mbahen në shtator, nxjerrjen e vendit nga Bashkimi Evropian.

400 nga 600 delegatët e partisë gjermane të ekstremit të djathtë votuan pikat me të cilat do të konkurrojnë në zgjedhjet e shtatorit.

“E konsiderojmë të nevojshme daljen e Gjermanisë nga Bashkimi Evropian dhe themelimin e një grupi të ri interesi evropian dhe ekonomik,” deklaruan delegatët e AFD-së.

Ideja e AFD-së në Gjermani e ka marrë emrin “Dexit”, njësoj si Brexiti i Britanisë së Madhe vitin e kaluar. Sipas partive të tjera në Gjermani, kjo ide do të sillte fundin e BE-së dhe tregut të përbashkët.

Partia kryesore opozitare, e cila njihet për qëndrimet anti-myslimane dhe anti-emigracion, votoi edhe për ndalimin total të bashkimit familjar mes refugjatëve nëse do të vijë në pushtet, për një model emigracioni si të Japonisë.

Testet apo vaksina COVID-19 nuk do të jenë të detyrueshme.

“Gjermania. Por normale”, do të jetë slogani i tyre për zgjedhjet e vjeshtës.

Në pikën e rendit të radhës, AFD-ja do ta zgjedh edhe emrin me të cilin do të “luftojë” përballë konservatorëve të Angela Merkelit, vendin e së cilës po synojnë ta zënë njëri nga Markus Zeder ose Armin Lashet.

Pavarësisht se e kanë quajtur veten si partia “anti-bllokim”, AFD-ja nuk ka arritur të përfitojë nga vështirësitë ekonomike dhe sociale që rezultojnë nga pandemia, ose nga lëvizja kundër kufizimeve të pandemisë.

Partia ka parë një rënie të konsiderueshme në mbështetjen e saj. Ajo ka rënë në rreth 11 për qind në sondazhe nga gati 13 për qind sa ishte në zgjedhjet e vitit 2017, kur u bë opozita kryesore parlamentare.

Sondazhet paraprake e renditin CDU-CSU-në e Merkelit me rreth 27 për qind të votave, të dytët vijnë Të Gjelbrit, ndjekur nga Socialdemokratët.

Putin: Ata që dërgojnë forcat e tyre në vendin tonë, do të përballen me pasoja tragjike

Disidenti.net

Hajnat bëjnë kërdi në një banesë në Prishtinë, vjedhin rreth 88 mijë euro para të gatshme

Disidenti.net

Kurti s’mori pjesë në Samitin në Tiranë, Krasniqi: Kryeministër idhnak ku je? Kfjellu

Disidenti.net