Disidenti
Lajme

Përfundon seanca dëgjimore ndaj djalit që vrau nënën e tij në Pejë, avokati kërkon ekzaminim psikiatrik

E premtja e 14 prillit ishte e kobshme për familjen Hyseni nga lagja Kapeshnicë e Pejës, pasi ndodhi një krim makabër brenda mureve të shtëpisë së tyre, dyshohet se djali privoi nga jeta nënën e tij, duke ia këputur kokën me thikë e pastaj edhe duke ia pirë gjakun e saj, shkruan Gazeta Sinjali.

I dyshuar për këtë krim makabër është Urim Hyseni nga Peja ndërsa viktima është Hyrije Broqi-Hyseni.

Hyseni, sot ka dalë para organeve të drejtësisë.

Burimet e Sinjalit bëjnë të ditur se ka përfunduar séance dëgjimore ndaj të dyshuarit. Sipas të njëjtave burime, Prokuroria në Pejë ka kërkuar që të vendoset masa e paraburgimit ndaj Hysenit.

Ndërsa, avokati mbrojtës, Asdren Mekaj ka kërkuar që ndaj Hysenit të kryhet një ekzaminim psikiatrik.

Për këtë rast, Gjykata pritet që ssë shpejti të vendos per aprovimin e kërkesës të Prokurorisë derisa në ditët në vijim do të organizohet edhe ekzaminimi psikiatrik për Urim Hysenin.

Si ndodhi krimi makabër?

Krimi makabër në Pejë dyshohet se u krye me gjakftohtësi, ku nga këqyrja e vendit të ngjarjes është provuar se viktimës i ishte këputur me thikë koka nga trupi, ku koka ishte vendosur në tavanin e shtëpisë, ndërkaq trupi në katin tjetër.

Burimet e Sinjalit bëjnë me dije se skena ishte rrënqethëse dhe familjarët ishin të trishtuar nga ajo çfarë kishin parë me sy. Tmerri i kësaj ngjarje bëhet akoma më i rëndë për shkak të dyshimit se pas kryerjes së krimit, gjaku i viktimës u pi nga djali i saj.

Burime të afërta me familjen Hyseni, në kushte anonimiteti kanë bërë me dije se konflikti mes të dyshuarit Urim Hyseni dhe nënës së tij ka filluar për shkak të akuzave të Urimit se nëna është fajtore për ndarjen nga bashkëshortja e tij.

Këto burime, konfirmuan se i dyshuari ishte i martuar me një grua nga komuna e Gjakovës, mirëpo për shkak të përkeqësimit të raporteve ai ishte ndarë nga bashkëshortja e tij, ku për këtë e fajësonte edhe nënën e tij.

Pas kryerjes së krimit, Hyseni u prangos nga Policia e Kosovës.

Në anën tjetër, prokurorja e rastit, Sahide Gashi, deklaroi se kanë siguruar edhe dëshmitarë okularë të ngjarjes.

Gashi, para gazetarëve tha se bashkë me forenzikën, kanë dalë në vendngjarje dhe janë mbledhur të gjitha provat ku shtoi se është urdhëruar edhe autopsia e trupit të tashmë të ndjerës.

“Kemi provuar që të dyshuarin ta marrim në pyetje, por s’ka qenë në gjendje të flet dhe kemi urdhëruar që nesër në prezencë të psikologut dhe avokatit mbrojtës të provohet të merret deklarata e të njëjtit”, është shprehur Gashi.

Tutje, Gashi tha se në bazë të rrethanave do të urdhërojnë edhe ekzaminimin në Institutin e Psikiatrisë Forenzike të të dyshuarit dhe do të vazhdojnë me hetime deri në ndriçimin e rastit.

Ndërsa, zëdhënësi i Prokurorirë Themelore në Pejë, deklaroi se i dyshuari është ndaluar për 48 orë me urdhër të prokurorit.

“Është ndaluar për 48 orë me urdhër të prokurorit. Gjatë afatit ligjor do të bëhen të gjitha veprimet e nevojshme hetimore”, ka thënë Nikçi.

Për shkak të pakënaqësive 40 zyrtarë dhanë dorëheqje

Disidenti.net

Parashikimi i motit për dy javët e ardhshme: Rrezik nga vërshimet apo përmbytjet e shpejta

Disidenti.net

Lutfi Haziri: Ndëshkime të reja do të ketë, amerikanët e mbajnë fjalën

Disidenti.net
Disidenti

Përfundon seanca dëgjimore ndaj djalit që vrau nënën e tij në Pejë, avokati kërkon ekzaminim psikiatrik