Disidenti
Lajme

Pacolli tregon pse po frikësohet nga Ligji për konfiskimin e pasurisë

0Shares

Kreu i AKR-së, Behgjet Pacolli, ka folur për Ligjin për Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme, apo siç njihet ndryshe si Ligji Anti-Mafia.

Ai ka thënë se personalisht frikësohet nga ky ligj.

‘’Çdo ligj për konfiskimin e pasurisë duhet të shkojë përmes Gjykatës dhe jo nga ndonjë agjenci që është jashtë sistemit gjyqësor. Kjo më frikëson mua personalisht, nëse ligji nuk do të ishte në kuadër të gjykatës’’, ka thënë Pacolli në Kanal 10.

Pacolli ka marrë edhe shembull konkret për një hetim që do të mund të kryhej për prejardhjen e pasurisë së tij.

‘’Nëse dikush vjen sot dhe më pyet si e ke bërë shtëpinë, unë duhet ta arsyetoj ndërtimin e shtëpisë sime që është bërë tash e shumë kohë. Pra, ti je një gazetar dhe në fund të emisioni diçka do të mbetet pa u thënë apo pa u bërë, pra edhe unë nëse duhet të gjej faturat e ndërtimit të shtëpisë sime, ndoshta nuk do të mund t’i gjej faturat e blerjes së dritareve, shembull po e marr. Atëherë ata më thonë duhet ta konfiskojmë se nuk po mund ta justifikosh si i ke blerë dritaret’’, ka thënë Pacolli.

Ai ka thënë se pret që të punohet më shumë rreth këtij ligji dhe të inkuadrohen ekipe të ekspertëve vendor e të huaj.

Fondacioni Golden Eagle bën thirrje për krijimin e fondit për Policinë e Kosovës, ndanë 30,000 euro

Disidenti.net

Mirena: Afrim Bunjaku, që sot ra në detyrë, shteti nuk i ka garantuar as sigurim shëndetësor, as sigurim jetësor, e Qeveria ua ka hequr edhe shtesat për rrezikshmëri në punë

Disidenti.net

“Ma shpejt se t’i jepi 2-3 shuplaka”/ I riu në Prishtinë kapet me Policinë pasi e gjobitën për shkelje në trafik

Disidenti.net
Disidenti

Pacolli tregon pse po frikësohet nga Ligji për konfiskimin e pasurisë