Disidenti
Lajme

Nesër protestë para Rektoratit, kërkohet dorëheqja e Ardian Kastratit

Disa aktivistë nesër do të protestojnë kundër gjuhës seksiste të profesorit dhe deputetit të PDK-së, Ardian Kastrati, që përdori një fragment të Faik Konicës për të satirizuar me Vjosa Osmanin pas zgjedhjes së saj presidente.

“Pas një konsultimi të aktivistëve, u vendos që nesër me fillim nga ora 11:00, në oborrin e rektoratit të UP-së mbahet protesta simbolike dhe tubimi përgatitor për fillimin e protestave me qëllim të ndërprerjes së gjuhës seksiste nga stafi akademik i UP-së, konkretisht përjashtimit të Ardian Kastratit nga UP ku ai është profesor. Seksizmi nuk do të financohet nga taksapaguesit”, ka njoftuar aktivisti Rron Gjinovci.

Të njëjtin njoftim e ka bërë edhe Liridona Sijarina nga Qendra Kosovare për Studime Gjinore.

 

Lajm i mirë: Mullistët paralajmërojnë rënie të çmimit të bukës në Kosovë

Disidenti.net

Serbi i arrestuar në Istog për krime lufte, dyshohet se ishte i përfshirë në masakrën e Dubravës

Disidenti.net

Pozhari për vrasjen në QKUK: Dënim i përjetshëm për autorin, ta përjetojë ferrin në këtë botë dhe tjetrën

Disidenti.net
Disidenti

Nesër protestë para Rektoratit, kërkohet dorëheqja e Ardian Kastratit