Disidenti
Botë Lajme

Në Cyrih, 70% janë që detektivët të përgjojnë abuzimet sociale

0Shares

Bëhet fjalë për rregullat e reja për detektivët socialë, me të cilat ata lejohen të përgjojnë por me kufizime.

Sipas një ekstrapolimi të publikuar në mediat zvicerane si SRF etj., pothuajse 70 për qind e elektoratit të Cyrihut i thonë po ndryshimit në Ligjin e Mirëqenies Sociale.

Bëhet fjalë për rregullat e reja brenda këtij ligji, për detektivët socialë, me të cilat ata lejohen të përgjojnë por me kufizime.

Ligji i ri ndër të tjera, nuk lejon gjurmuesit GPS ose telefonatat e papritura në shtëpi.

Rezultati është mjaft i habitshëm sepse si partitë e majta ashtu dhe të djathta e kanë kundërshtuar atë. Sipas SVP dhe FDP, rregullimi i ri është shumë i butë, transmeton albinfo.ch. Sepse ligji i ri e lejon vëzhgimin, por vetëm pasi të merret miratimi i këshillit të qarkut.

Nga ana tjetër, Partia e Gjelbër dhe ajo alternative, refuzojnë detektivët socialë në parim dhe prandaj nuk dëshironin të krijonin fare një bazë ligjore për përdorimin e tyre.

Nesër parashikohet mot shumë i nxehtë, temperaturat maksimale deri në 37°C

Disidenti.net

Vdes meteorologu Sylë Tahirsylaj

Disidenti.net

Operacionet estetike biznes milionash për klinikat private në Kosovë, deri në 2 mijë € çmimi për ‘hundë të re’

Disidenti.net