Disidenti
Botë

Miliarderi i Zara-s blen Royal Bank Plaza-n e Torontos

Amancio Ortega, miliarderi i zinxhirit të veshjeve Zara, ka rënë dakord të blejë Royal Bank Plaza-n e Torontos nga dy fonde pensionale kanadeze për rreth 1.2 miliardë dollarë amerikanë.

Shitja e kullës ikonë, të veshur me ar në zemër të kryeqytetit financiar të Kanadasë është ndër transaksionet më të mëdha për një ndërtesë zyre në mbarë botën që nga fillimi i pandemisë Covid-19.

Rrokaqielli po shitet nga Oxford Properties, krahu i pasurive të paluajtshme të fondit të pensioneve të Ontarios për punëtorët komunalë dhe Bordi i Investimeve të Planit Pensional të Kanadasë.

Një përfaqësues për zyrën e familjes së Ortega-s konfirmoi transaksionin për ‘Bloomberg News’.

Fondet e nxorën pronën në shitje vitin e kaluar dhe kishin kërkuar të paktën 1 miliard dollarë kanadezë, sipas një personi të njohur me çështjen, i cili kërkoi të mos identifikohej sepse çështja është private.

Shitja është vëzhguar nga afër në botën e pasurive të paluajtshme komerciale për të dhëna në lidhje me vlerën e pronave të zyrave që kur Covid-19 e bëri punën në distancë të kudondodhur dhe ngriti pyetje se sa hapësirë ​​kanë nevojë kompanitë.

Marrëveshja e Ortega-s vjen mes shenjave të hershme që tregu i qiradhënies së zyrave mund të jetë në rritje: norma e përgjithshme e vendeve të lira të zyrave në Toronto ra për tremujorin e dytë me radhë në fund të vitit të kaluar.

Royal Bank Plaza renditet si një nga ndërtesat e zyrave më të profilit të lartë në Kanada. Dy kullat e saj trekëndore mburren me shtresa ari 24 karat në dritaret e tyre 14,000, një pamje që rrallëherë u mungon vizitorëve të qytetit falë vendndodhjes së saj në këmbët e Bay Street, përgjigja e Kanadasë ndaj Wall Street.

Ndërtesa është selia e Royal Bank of Canada, banka më e madhe e vendit për nga vlera e tregut, e cila u zhvendos menjëherë pas përfundimit të kullës së parë në 1976.

Për Ortegan, personi i 17-të më i pasur në botë, blerja tregon që pandemia nuk e ka lëkundur besimin e tij në pasuritë e paluajtshme komerciale.

Ai kishte qenë tashmë i angazhuar në një zbavitje blerjeje të aseteve të Amerikës së Veriut përpara Covid-19, duke përfshirë gjithçka nga një hotel në Çikago deri në dy ndërtesa zyrash në Seattle të dhëna me qira nga Amazon.com Inc.

Pasuria neto e Ortegës është afërsisht 66.7 miliardë dollarë, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, shumica e të cilave rrjedh nga aksionet e tij kontrolluese në Inditex SA me bazë në Spanjë, pronar i Zara.

Finlanda posedon 500 bunkerë që i rezistojnë sulmeve bërthamore – mund të strehohen qindra mijëra njerëz

Disidenti.net

Gazetarja “vajton” mbi trupin e burrit të saj, pasi prokurori paraguaian u vra – derisa ata ishin për muaj të mjaltit në një plazh në Kolumbi

Disidenti.net

Jo të gjithë çeçenët krah Kadyrov-it! Si i luftojnë rusët në Ukrainë

Disidenti.net
Disidenti

Miliarderi i Zara-s blen Royal Bank Plaza-n e Torontos