Disidenti
Lajme

Megjithatë Borrell flet për mediat: Kurti insistoi për njohjen de-facto

0Shares

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka folur para mediave – ndonëse konferenca ishte paralajmëruar për në ora 20:00.

Ai tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, insistoi që të formalizohet njohja de-facto nga Serbia.

Ndërsa presidenti Aleksandar Vuçiq, sipas tij, pranoi kompromisin e paraqitur nga BE-ja.

“Palët kanë filluar nga anë të ndryshme. Propozimi ynë ishte që palët të punojnë paralelisht, ky ishte propozimi”, ka thënë Borrell.

“Sot u mundova që të gjej zgjidhje për rrugën përpara duke u bazuar në propozimin tonë. Fatkeqësisht, Kurti nuk ishte i gatshëm që të lëvizë përpara dhe të fillojë që ta themelojë Asociacionin. Ai insistoi me njohjen e Kosovës. Ndërsa Vuçiqi e ka pranuar propozimin tonë”, ka shtuar ai.

Një herë u raportua se konferenca e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Punë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrellin, për takimin Kurti – Vuçiq është shtyrë për në ora 20:00, megjithatë ia ka folur për mediat mesë orës 15:00 dhe 16:00.

Si u vra nga Bandat Kriminale në Francë ish-ushtari i UÇK-së?

Disidenti.net

Të shtëna me armë në restorant “Leo” në Pejë – plagosen dy persona

Disidenti.net

Po kthehej nga Gjermania, 28-vjeçari kosovar arrestohet në Serbi

Disidenti.net
Disidenti

Megjithatë Borrell flet për mediat: Kurti insistoi për njohjen de-facto