Disidenti
Botë

Me disa ditë trajnim dhe spërkatje me ujë të bekuar, pleqtë e Putinit nisin përgatitjet për në fushëbetejë

Rusia po përpiqet të plotësojë radhët e saj dhe ka filluar trajnimin e rezervistëve të sapomobilizuar në të gjithë Rusinë.

Në Krasnoslobodsk, rajoni i Volgogradit, një burrë 63-vjeçar me diabet u thirr si pjesë e mobilizimit masiv.

Fotot nga Sheshi Nakhimov, Sevastopol, në Republikën e Krimesë tregojnë një ceremoni të dërgimit të qytetarëve të mobilizuar në vijat e frontit.

” alt=”” aria-hidden=”true” />

Ndërsa jo të gjithë janë të armatosur mirë, ushtarët e rinj dërgohen me një spërkatje me ujë të shenjtë për t’u uruar atyre fat të mirë.

Megjithëse zyrtarët e Kremlinit premtuan se vetëm ata me përvojë ushtarake do të thirreshin, ka një zbrazëti në dekret që do të thotë se ata mund ta injorojnë atë normë dhe në thelb të thërrasin kë të duan.

Shumë prej tyre kanë thënë se do të kenë vetëm dy javë stërvitje përpara se të dërgohen në vijën e parë të frontit të luftës. Për krahasim, amerikanët që dalin vullnetarë për t’u bashkuar me ushtrinë kryejnë 10 javë trajnim bazë dhe më pas shkojnë në një vend tjetër për trajnime të mëtejshme.

Papa Françesku: Çeçenët dhe mongolët, më gjakatarët në Ukrainë. Reagon Rusia

Disidenti.net

Miliarderi kinez dhe themeluesi i Alibaba, fshihet në Tokio

Disidenti.net

Aktorja iraniane heq shaminë: Ndoshta ky do të jetë postimi im i fundit

Disidenti.net
Disidenti

Me disa ditë trajnim dhe spërkatje me ujë të bekuar, pleqtë e Putinit nisin përgatitjet për në fushëbetejë