Disidenti
Lajme

Mblidhet kryesia e LDK-së/ Abdixhiku: Kosovës nuk i duhet një marrëveshje bazë me Serbinë që nuk përmban njohjen

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka njoftuar se sot është mbajtur mbledhja e kryesisë së LDK-së.

Sipas Abdixhikut, LDK vlerëson se Kosovës nuk i duhet një marrëveshje bazë që nuk e përmban njohjen.

“Vendit tonë i duhet një marrëveshje përfundimtare që në thelb ka njohjen e ndërsjellë ndërmjet dy vendeve – si shtete të pavarura e sovrane. Çdo devijim nga ky orientim strategjik është papërgjegjësi e pariparueshme e Qeverisë aktuale”, ka shkruar ndër të tjera Abdixhiku.

Postimi i plotë:

Sot, mbajtëm mbledhjen e Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, si dhe mbledhjen me kryetarët e Degëve. Në të dy takimet, me unanimitet të plotë, u rikonfirmua qëndrimi i LDK-së mbi procesin e dialogut.

Në vlerësimin tonë, të anëtarësisë sonë, Kosovës nuk i duhet një marrëveshje bazë që nuk e përmban njohjen. Vendit tonë i duhet një marrëveshje përfundimtare që në thelb ka njohjen e ndërsjellë ndërmjet dy vendeve – si shtete të pavarura e sovrane. Çdo devijim nga ky orientim strategjik është papërgjegjësi e pariparueshme e Qeverisë aktuale.

Në këtë proces, koordinimi i ngushtë me aleatë mbetet jetik për të ardhmen euroatlantike të vendit tonë.

 

Kurti për Abdixhikun e Hotin: I njoh mirë, të dy bashkë s’bëjnë sa çereku i Bislimit dhe Muratit

Disidenti.net

‘Asociacion i maleve të Sharrit, të Lumit Lepenc’, ‘A je mirë çka po flet?’ – Përplasen Kurti e Abdixhiku

Disidenti.net

Kurti tregon gjashtë kushtet për ta pranuar Asociacionin

Disidenti.net
Disidenti

Mblidhet kryesia e LDK-së/ Abdixhiku: Kosovës nuk i duhet një marrëveshje bazë me Serbinë që nuk përmban njohjen