Disidenti
Shëndetësi

Ky është mjeku i parë nga mërgata që i përgjigjet ftesës së Kurtit për të kontribuuar në shëndetësinë kosovare

0Shares

Ka vite që jeton e punon në Gjermani në profesionin e mantelbardhit. Por përvojën e tij si Kardiolog Invaziv, do ta sjellë në Kosovë doktori Fadil Ademaj.

Ky i fundit është mjeku i parë nga mërgata që i është përgjigjur pozitivisht ftesës së kryeministrit të vendit Albin Kurtit që të kontribuojë në shëndetësinë kosovare.

Kështu të paktën kanë njoftuar nga SHSKUK-ja.

“Thirrjes që ka bërë Ministria e Shëndetësisë për profesionistë mjekësorë që jetojnë në mërgatë, së fundmi i është përgjigjur edhe Dr.Fadil Ademaj, Kardiolog Invaziv, i cili për shumë vjet punon dhe vepron në Qendrën Klinike Universitare të Nurnbergut në Gjermani. I shoqëruar nga zëvendësministri i shëndetësisë, dr. Arsim Berisha, dr. Ademaj, të shtunën ka vizituar Shërbimin Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës”, thuhet në njoftim.

Tutje në takim me zëvëndësministrin Berisha dhe u.d. drejtoreshën e përgjithshme të ShSKUK-së, Pranvera Zejnullahu-Raçi, ku prezent ishin edhe drejtori i Klinikës së Kardiologjisë në QKUK me mjekë të tjerë, është biseduar për bashkëpunimin dhe përkrahjen që do të bëjë për mjekët e Kosovës, Dr. Ademaj.

Ai do të ndihmojë trajnimin e mjekëve kardiologë në QKUK, por edhe në Spitalin e Prizrenit, ku po punohet për hapjen e Shërbimit të Kardiologjisë Invazive.

Po ashtu, mjekë nga Kosova do të shkojnë për trajnim në qendrën e specializuar në Gjermani, ku punon Dr. Fadil Ademaj.

Pse nuk duhet të porosisni asnjëherë ujë me limon në lokal

Disidenti.net

Vlerat mahnitëse të dredhëzave

Disidenti.net

I keni gjithmonë duart e ftohta? Këto mund të jenë shenja të një sëmundje serioze

Disidenti.net