Disidenti
Lajme

Kurti: Vaksinimi të fillojë menjëherë, pa asnjë vonesë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur pas arritjes së kontigjentit të parë të vaksinave kundër Covid-19 në Kosovë, shkruan Indeksonline.

“Jemi mbledhur për të mirëpritur arritjen e kontigjentit të parë

Është një kontigjent i vogël por që ngjallë shpresë të madhe në vendin tonë ëpr krijimin e shpëtimit të shpejtë të njërzvë sidosmos të popollsisë në rrezik.

Secila jetë në seiclin vend të botës është e cmuar, prandaj më shumë se kurrë bota ka nevojë për solidaritet.

Deri tash besoj e kemi mësuar se virusi nuk njeh kufij dhe së askush në asnjë vend nuk është i sigurt derisa ë gjithë jemi të sigurt.

Falenderoj aleancën covax dhe të gjithë ata që siguruan këto vaksina. Vendi ynë është i vogël dhe iv arfër andaj ka nevojë ëpr mbështtetje të madhe, sidomos nga BE dhe SHBA.

Gjatë vitit që lamë pas u humb një kohë e cmuar, jo vetëm në menaxhmimn e pandemisë por edhe sigurimin e vaksinave.

Na ka kushtuar me shumë jetë njerëzisht, atë nuk e kthejm mbrapa por tash është koha të veprojmë. Vaksinimi të fillojë menjhërë, pa asnjë vonesë.

Shifrat e të vdekjeve i ngjajnë një kohë lufte.

Qeveria jonë, qeveria juaj, që keni zgjedhur është në krye të detyrës për të siguruar sa më shumë vaksina”.

“Nuk ka komb kosovar”, “Ti je majmun” – përplasje e ashpër mes Nexhmedin Spahit dhe hoxhës Bekim Jashari

Disidenti.net

Haki Abazi i prerë: Jap dorëheqje nëse ndodh kjo

Disidenti.net

As sapunë e as çarçafë në disa klinika të QKUK-së

Disidenti.net
Disidenti

Kurti: Vaksinimi të fillojë menjëherë, pa asnjë vonesë