Disidenti
Lajme

Kurti: Nuk shantazhohemi, nuk frikësohemi, s’është fer t’i bëhet presion shtetit më pro-amerikan në Ballkan

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka dhënë një intervistë për francezen AFP ku ka folur për shumë tema të ndryshme, pa harruar edhe temën kryesore për të cilën po bën presion i gjithë komuniteti perëndimor. Atë të Asociacionit.

Albin Kurti, për AFP-në, u zotua të mërkurën se do t’i rezistojë çdo përpjekjeje “shantazhi” dhe se nuk është e drejtë që t’i bëhet presion shtetit më pro-amerikan në Ballkan.

AFP shkruan për kronoligjinë e ngjarjeve që kanë ndodhur muajt e fundit, ku temë kryesore ka qenë dialogu. Për muaj të tërë, të dërguarit perëndimorë kanë lëvizur mes kryeqyteteve të Serbisë dhe Kosovës në një përpjekje të re diplomatike për të zgjidhur tensionet e gjata që ziejnë gati 25 vjet pasi lufta midis kryengritësve shqiptarë etnikë dhe forcave serbe shkaktoi një fushatë bombardimi të NATO-s që i dha fund luftimeve.

Sipas Kurtit, Kosova tani po përballet me një afat të marsit për të arritur në një lloj marrëveshjeje me Serbinë, pavarësisht një mali me pengesa.

“Pengesa jonë më e madhe është këmbëngulja dhe kërkimi i Beogradit për [një] makinë kohe. Ata duan të kthehen në kohë dhe kjo nuk është e mundur”, i tha Kurti AFP gjatë një interviste në Prishtinë.

“Kosova është një vend i pavarur dhe do të jetë më mirë që edhe Serbia ta njohë Kosovën”, shtoi kryeministri, duke thënë se një veprim i tillë ka të ngjarë të lehtësojë integrimin e Beogradit në Bashkimin Evropian.

Mes bllokimit, Kurti këmbënguli se barra i takon Serbisë, të cilën ai e quajti një “autokraci” që ka nxitur lidhje të ngushta me Kremlinin në Rusi dhe vazhdon të destabilizojë Evropën Juglindore, shkruan AFP.

Uashingtoni, megjithatë, duket se po mbështetet shumë tek Kurti dhe qeveria e tij për t’u dorëzuar në çështjet kyçe, me ambasadën e SHBA-së në Prishtinë këtë javë duke bërë thirrje për krijimin e menjëhershëm të një propozimi të gjatë për të formuar të ashtuquajturën Asociacion të Komunave me Shumicë Serbe.

Disa orë pas publikimit të deklaratës, në një takim të mbajtur të martën nga ambasada amerikane për të diskutuar propozimin Kurti nuk mori pjesë, duke lënë të kuptohet për rritjen e tensioneve me aleatin e palëkundur të Kosovës.

Ai ka qenë prej kohësh një kundërshtar i marrëveshjes, duke thënë se Asociacioni do t’i jepte Serbisë një enklavë tjetër etnike në rajon që mund të përdoret për të minuar qeverinë e tij, shkruan francezja.

“Ne nuk mund të shantazhohemi. Nuk mund të kemi frikë. Ne jemi njerëz të guximshëm dhe ajo që kërkojmë është trajtim i drejtë, barazi dhe njohje reciproke”, i tha ai AFP.

“Nuk është e drejtë të bësh presion mbi vendin më pro-evropian, pro-amerikan dhe demokratik në Ballkanin Perëndimor”, tha Kurti, “Presioni duhet të bëhet mbi Beogradin”.

Patundshmëria “prek qiellin”, banesat në Prishtinë arrijnë 1000 deri në 2.500 euro/m2

Disidenti.net

Mblidhet Bordi i ZRrE-së, sot pritet shtrenjtimi i rrymës elektrike

Disidenti.net

“Serbia e ka humbur Kosovën”, Gjukanoviç: Po ndjek politikën e Putinit që kërkon të rikthejë sovjetizmin

Disidenti.net
Disidenti

Kurti: Nuk shantazhohemi, nuk frikësohemi, s’është fer t’i bëhet presion shtetit më pro-amerikan në Ballkan