Disidenti
Lajme

Kurti jep njoftimin: Komisioni i Venecias i thotë po vettingut dhe nismës për konfiskimin e pasurisë së paligjshme

Komisioni i Venecias ia ka dhënë dritën e gjelbër, propozimit të Qeverisë së Kosovës për vetting në sistemin e drejtësisë dhe për funksionalizimin e Byrosë Shtetërore për konfiskimin e pasurisë së paligjshme.

Kryeministri Kurti dhe Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu e kanë bërë të ditur lajmin në një konferencë për media.

Kurti tha se Vettingu i shumëpritur në sistemin e drejtësisë është i domodsoshëm.

“Rivlerësimi dhe verifikimi i aftësive të krerëve të pushteti gjyqësor e prokurorial nisin nga mekanizmat e jashtëm të pavarur.Jemi për të prezantuar reformën në sistemin gjyqësor, vettingun dhe konfiskimin e pasurisë së paligjshme që komisioni i Venecias ia ka thënë besimin e plotë. Kom i Venecias na bind se reformat e propozuara janë adekuate dhe në pajtim me shtetet demokratike. Vettingu është i domosdoshëm, po ashtu edhe konfiskimi i pasurisë së paligjshme. Sot fillojmë me jetësimin e reformave, pasi reforma më nuk mund të pres e qytetari nuk mund të durojë më”, tha Kurti në një konferencë për media.

 

Sondazhi i institutit amerikan: Kurti politikani më i besueshëm në Kosovë, Osmani e dyta

Disidenti.net

Sot kaloi stuhia nëpër Kosovë, prej të premtes temperaturat do bien për më shumë se 10 gradë

Disidenti.net

Numri i turistëve serbë në Shqipëri është rritur për 110 për qind

Disidenti.net
Disidenti

Kurti jep njoftimin: Komisioni i Venecias i thotë po vettingut dhe nismës për konfiskimin e pasurisë së paligjshme