Disidenti
Lajme Shëndetësi

Konjufca optimist për vetingun: Do ta forcojë sistemin e drejtësisë

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, u takua sot me kryeministrin Albin Kurti dhe ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu.

Këta të fundit i dorëzuan Konjufcës dosjen me dokumentet përkatëse për procesin e vetingut.

Konjufca pranoi këtë dosje, duke thënë se përmban reforma të domosdoshme për sistemin e drejtësisë.

“Procesi gjithëpërfshirës i vetingut, siç e kemi theksuar njëzëri, është një reformë e domosdoshme për sundimin e ligjit. Kjo është po ashtu një kërkesë shoqërore e kahmotshme për Kosovën” deklaroi Konjufca.

Sipas kryeparlamentarit, krijimi, votimi dhe implementimi i tij është një hap jetik për mbarëvajtjen e shtetit dhe njëra nga reformat më të rëndësishme në sistemin e drejtësisë që e ngrit efikasitetin dhe profesionalizmin.

“Si i tillë, procesi i vetingut do ta forcojë sistemin e drejtësisë, i cili ndikon drejtpërdrejt në përmirësimin e jetës së qytetarëve të Republikës së Kosovës” përfundoi Konjufca.

May be an image of 4 people, people sitting, people standing and indoor
May be an image of indoor and text that says 'KA Vetting @ STILLES'

Milaim Zeka: Femrat e Kosovës janë të bukura, por 50% e e tyre, e kanë zërin si të meshkujve!

Disidenti.net

‘Gruaja e harruar’ e protestës së 1 tetorit: I dhamë fund heshtjes, Albin Kurti ishte aktivist i shquar

Disidenti.net

Vajzat nga Peja që u gjetën s’pranuan të kthehen në shtëpi – Flet babai i njërës prej tyre

Disidenti.net
Disidenti

Konjufca optimist për vetingun: Do ta forcojë sistemin e drejtësisë