Disidenti
Botë

Konflikti me Ukrainën, Rusia paralajmëron SHBA-në: Mos i sillni anijet luftarake “për të mirën tuaj”

0Shares
Moska aneksoi Krimenë nga Ukraina në 2014 dhe dy anije luftarake të SHBA do të mbërrijnë në Detin e Zi këtë javë në mes të një përshkallëzimi në luftimet në Ukrainën lindore, ku forcat qeveritare kanë luftuar me separatistët e mbështetur nga Rusia në një konflikt që sipas Kiev ka vrarë 14,000 njerëz.

“Shtetet e Bashkuara janë kundërshtari ynë dhe bëjnë gjithçka që munden për të minuar pozicionin e Rusisë në skenën botërore”, u shpreh zëvendësministri i Jashtëm, Sergei Ryabkov për agjencitë ruse të lajmeve.

“Ne nuk shohim ndonjë element tjetër në qasjen e tyre. Këto janë konkluzionet tona”, shkruajnë agjencitë ruse të lajme, duke cituar zyrtarin e lartë.

Komenti sugjeron që finesa e mirësjelljes diplomatike që ish-armiqtë e Luftës së Ftohtë kanë kërkuar përgjithësisht të udhëheqë në dekadat e fundit po ezaurohet.

Agjencia e lajmeve Reuters ndër të tjera shkruan se Presidenti i SHBA Joe Biden tha në mars se ai mendonte se homologu i tij rus Vladimir Putin ishte një vrasës që do të “paguante një çmim” për pretendimin e ndërhyrjes në zgjedhjet e SHBA – një akuzë që Moska e mohon.

Vërejtjet e Ryabkov sugjerojnë se Rusia nga ana tjetër do t’i kundërvihet me forcë kundër asaj që e sheh si të papranueshme ndërhyrjen së SHBA në zonën e vet.

“Ne paralajmërojmë Shtetet e Bashkuara se do të jetë më mirë për ata të qëndrojnë larg Krimesë dhe bregdetit tonë të Detit të Zi. Do të jetë për të mirën e tyre, “tha Ryabkov.

Perëndimi po jep alarmin për atë që thotë se është një grumbullim i madh i pashpjegueshëm i forcave ruse afër kufirit lindor të Ukrainës dhe në Krime, të cilin Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg i bëri thirrje Moskës që ta shpërndante.

Rusia ka reaguar duke thënë se lëviz forcat e saj siç ajo e sheh të arsyeshme, duke përfshirë qëllime mbrojtëse dhe ka akuzuar rregullisht NATO-n për destabilizimin e Evropës duke lëvizur infrastrukturën e saj ushtarake më afër kufijve të Rusisë.

Ryabkov u përmend injorojë bisedimet me SHBA për pasojat për çdo aksion “agresiv” rus dhe duke thënë se Moska i kishte studiuar taktikat e SHBA ndaj Rusisë dhe ishte përshtatur në përputhje me rrethanat.

Mbështetja ushtarake amerikane për Kiev ishte një sfidë serioze për Rusinë, shtoi ai, duke akuzuar Uashingtonin dhe NATO për kthimin e Ukrainës në një “fuçi eksplozivi” me rritjen e furnizimeve të armëve.

Uashingtoni thotë se Ukraina ka nevojë për një ushtri të fortë për të mbrojtur veten nga agresioni i mundshëm rus.

“Çdo kërcënim ndaj nesh thjesht konfirmon bindjen tonë se kursi ynë është i duhuri,” u citua të thoshte Ryabkov, duke paralajmëruar anijet luftarake të SHBA-ve në Detin e Zi për të mbajtur distancën e tyre, duke pasur parasysh atë që ai tha se ishte rrezik i lartë për incidente, por pa i specifikuar ato.

“Nuk ka absolutisht asnjë arsye që anijet amerikane të jenë pranë brigjeve tona, ky është thjesht një veprim provokues. Provokuese në kuptimin e drejtpërdrejtë të fjalës: Ata janë duke provuar forcën tonë, duke luajtur në nervat tona. Ata nuk do të kenë sukses”, tha Ryabkov.

Pentagoni nuk ka pranuar të diskutojë vendosjen e anijeve, duke thënë vetëm se ushtria amerikane dërgon anije në mënyrë të rregullt në rajon.

Flota e Detit të Zi të Rusisë është e vendosur në Krime dhe ajo ka raketa dhe radarë të fuqishëm në gadishull. Rusia konfirmoi të martën se do të spostonte lëvizjen e 15 anije detare në Detin e Zi nga Deti Kaspik për të marrë pjesë në stërvitje.

Arabia Saudite depoziton 5 miliard dollarë në bankën qendrore turke

Disidenti.net

Talebanët i futen biznesit, shndërrojnë bazat amerikane në zona ekonomike

Disidenti.net

Rrëzohet helikopteri në Kiev, vdes ministri i Brendshëm i Ukrainës dhe 15 persona të tjerë

Disidenti.net