Disidenti
Lajme

Këto pritet të jenë pesë ministret gra në Qeverinë Kurti 2

0Shares
Qeveria e re e Kosovë pritet që të formohet gjatë javës në vazhdim. Albin Kurti me gjasë do të jetë kryeministër i ardhshëm i vendit, ndërkaq ekzekutivi i drejtuar nga ai do t’i ketë pesë gra udhëheqëse të ministrive.

Të hënën, më 22 mars, pritet që të bëhet konstituimi i Kuvendit të Kosovës, ndërsa pas kësaj, do të mbahet seanca për formimin e Qeverisë.

Qeveria Kurti do t’i ketë gjithsej 15 ministri, ndërkaq pesë prej tyre do të udhëhiqen nga gratë. Kjo sot u konfirmua edhe nga anëtarja e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci.

Demokracia.com nga burime brenda LVV-së mëson se pesë gratë që do të udhëheqin ministritë janë Albulena Haxhiu, Donika Gërvalla-Schwarz, Rozeta Hajdari, Arbërie Nagavci dhe Emilia Rexhepit.

Albulena Haxhiu pritet që të kthehet si ministre e Drejtësisë në Qeverinë Kurti 2.

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës do t’i besohet Donika Gërvalla-Schwarz, e cila vjen nga lista “Guxo” e Vjosa Osmanit.

Rozeta Hajdari do të udhëheqë me ministrinë e Ekonomisë dhe Zhvillimit, ndërkaq, Arbërie Nagavci është një ndër emrat e përfolur për ministre të Arsimit.

Emilia Rexhepi e cila vjen nga komunitetet pakicë, pritet që të emërohet ministre e Pushtetit Lokal.

Vuçiq e quajti Beg Rizajn terrorist, reagon vëllai i ish-luftëtarit të UÇK-së: Lufta ndaj kriminelëve të tillë, është pastrim për tokën!

Disidenti.net

Politikani serb: Është e qartë tani se Oliver Ivanoviq u vra nga Serbia, aktin e kreu Radjoçiqi

Disidenti.net

Si ka funksionuar grupi terrorist serb? – Policia e Kosovës publikon disa video të reja

Disidenti.net
Disidenti

Këto pritet të jenë pesë ministret gra në Qeverinë Kurti 2