Disidenti
Botë

“Ka ardhur ora e llogarisë”, Turqia nis hakmarrjen pas shpërthimit me bombë në Stamboll, godet objektivat në Siri

Avionët ushtarakë turq kanë goditur objektiva në veri të Sirisë dhe Irakut, duke bombarduar baza që Ministria e Mbrojtjes e Turqisë pretendon se janë përdorur nga personat që qëndrojnë pas një shpërthimi në qendër të Stambollit fundjavën e kaluar që vrau gjashtë persona dhe plagosi më shumë se 80.

Ministria turke e mbrojtjes njoftoi nisjen e bastisjeve në një deklaratë në Twitter të dielën.

“Ka ardhur ora e llogarisë,” shkroi ministria turke e Mbrojtjes në Twitter herët të dielën, së bashku me një foto të një avioni ushtarak që ngrihej në një operacion gjatë natës, duke shtuar se ata që kishin kryer “sulmet e pabesa” do të mbanin përgjegjësi.

Ankaraja ka fajësuar për sulmin me bombë të 13 nëntorit në Stamboll Partinë e jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe grupet kurde siriane të lidhura me to. Luftëtarët kurdë kanë mohuar përfshirjen.

Në një postim tjetër të shoqëruar me një video që tregon se zgjidhet një objektiv i ndjekur nga një shpërthim, ministria e Mbrojtjes tha se po përdorte “sulme precize” për të shkatërruar “vatrat e terroristëve”.

“Në përputhje me të drejtat tona të vetëmbrojtjes që rrjedhin nga neni 51 i Kartës së Kombeve të Bashkuara, operacioni ajror Pence Kilic u krye në rajonet në veri të Irakut dhe Sirisë, të cilat përdoren si baza për sulmet ndaj vendit tonë nga terroristët”, tha ministria.

Turqia dhe Shtetet e Bashkuara të dyja e konsiderojnë PKK-në një grup “terrorist”, por nuk pajtohen për statusin e grupeve kurde siriane që kanë qenë aleate me Uashingtonin në luftën kundër grupit ISIL (ISIS) në Siri.

Departamenti Amerikan i Shtetit kishte thënë të premten se kishte frikë nga një veprim i mundshëm ushtarak nga Turqia, duke i këshilluar shtetasit e saj të mos udhëtonin në Sirinë veriore dhe Irak.

Ndërsa Ankaraja nuk dha detaje të sakta të operacionit gjatë natës, Forcat Demokratike Siriane (SDF) të udhëhequra nga kurdët thanë se sulmet ajrore turke kishin goditur Kobanin (Ayn al-Arab) në Sirinë verilindore.

Papa Françesku: Çeçenët dhe mongolët, më gjakatarët në Ukrainë. Reagon Rusia

Disidenti.net

Miliarderi kinez dhe themeluesi i Alibaba, fshihet në Tokio

Disidenti.net

Aktorja iraniane heq shaminë: Ndoshta ky do të jetë postimi im i fundit

Disidenti.net
Disidenti

“Ka ardhur ora e llogarisë”, Turqia nis hakmarrjen pas shpërthimit me bombë në Stamboll, godet objektivat në Siri