Disidenti
Lajme

Ish-punëtorja tregon si i mashtronin gjermanët përmes “Call Center” nga Kosova

0Shares

Një ditë pasi policia e Kosovës bastisi disa “Call Center” në Ferizaj e në Prishtinë ku sekuestroi mbi 160 mijë euro e 6 vetura, një ish-punëtore i njërës nga këto biznese ka rrëfyer ekskluzivisht për Gazetën Infokus se si i “mashtronin” gjermanët përmes telefonit nga Kosova.


Cak kryesor i tyre ishin persona mbi moshën 65 vjeçar në Gjermani.

Përmes agjentëve të saj te cilët duke ndryshuar identitetin e tyre me emra të ndryshëm, të punësuarit e “Wise Marketin Call” i ftonin gjermanët të blinin produktet të ndryshme.

“Gjithmonë kemi pas me thirr gjermanët, nëse rastësisht ndonjë numër ka qellu i ndonjë shqiptari atëherë automatikisht e kemi ndal thirrjen. Emrin e firmës e kemi prezantuar si Capwelt (emër fikiv)”, tregon ish-punëtorja e kësaj qendreje të thirrjeve, e cila nuk dëshiron të bëjë publik emrin e saj.

Për shkak të theksit të gjuhës ajo nuk prezantohej si shqiptare para klientëve.

“Emrin e kemi bo një internacional, kjo pasi gjermanët e kanë dalluar theksin tonë që s’jemi gjerman”, tregon ajo për Gazetën Infokus.

Ajo nuk ishte e vetmja që përmes telefonit tentonte të bindte klientët e moshuar të blejnë produkte të ndryshme.

Bashkë me kolegët e saj, gjermanëve u ofronin kriptovaluta, sidomos bitcoin, aksione në firma të ndryshme, burime natyrore të naftës, ari e këmbim valutash, shkruan Gazeta Infokus.

Këtë e konfirmon edhe Prokuroria Speciale, e cila të mërkurën ka lëshuar dy komunikata rreth këtij rasti.

“Prokuroria Speciale njofton se personat e dyshuar në këtë rast kanë joshur dhe mashtruar qytetarët e ndryshëm nga Gjermania përmes platformave online “call center” duke iu ofruar për të investuar në aksione të ndryshme, si dhe në kriptovaluta që në këtë rast kanë qenë platforma fiktive dhe të dyshimtit kanë përvetësuar shuma të mëdha të hollash”, thuhej në njërën nga komunikate e Prokurorisë.

Lidhur me këtë rast 18 persona janë arrestuar të mërkurën nga Policia e Kosovës në operacionin e zhvilluar në 17 lokacione të ndryshme në qytetin e Prishtinës dhe Ferizajit, shkruan Gazeta Infokus.

Gjithashtu gjatë këtij veprimi policor janë sekuestruar mbi 160 mijë euro, si dhe 6 vetura.

Ëise Marketing Call, është në pronësi të familjes Dervish nga Burreli i Shqipërisë ndërsa ka pasur dy lokale në Prishtinë, njëra nga to i cili është bastisur ishte në lagjen Pejton në kryeqytet.

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’

Disidenti.net

Miratimi i rezolutës për Srebrenicën, këto janë vendet që votuan pro dhe kundër

Disidenti.net

Cirku i Vuçiqit në OKB, mbante flamurin serb dhe më pas sulmoi Gjermaninë

Disidenti.net