Disidenti
Lajme

Ish-kryediplomati serb: “Kurti ka mbështetje amerikane – Çmimi për anëtarësim në BE, njohja e Kosovës”

Kurti ka mbështetje amerikane rreth masave të reja ndaj Serbisë, vlerësoi ish-kryediplomati serb, Vladislav Jovanoviç.

Për të përditshmen beogradase “Novosti” – gazetë kjo që mirëmban narrativen ruse – ai tha se ShBA synon t’i arrijë tri qëllime në rajon.

“Qëllimi i parë i ShBA-së është që ne të pranojmë realitetin e ri, kjo pra, pavarësia e Kosovës me të drejtë për t’u anëtarësuar në Kombe të Bashkuara”, tha ai.

Gjëja e dytë, sipas tij, është “të qetësojë” rajonin serb të Bosnjës, me çka do të arrihej “unifikimi i Bosnje-Hercegovinës”.

E treta, dhe më e rëndësishmja, sipas tij, “është të na e heqin topin e bashkëpunimit me Kinën dhe Rusinë prej dore”, në mënyrë që Serbia “të përgatitet për partneritet me NATO-n dhe BE-në”.

“Çmimi për anëtarësim në Bashkimin Evropian do të jetë njohja e Kosovës”, tha Vladislav Jovanoviç.

Në dritë të kësaj, sipas ish-kryediplomatit, ShBA “e lejoi Kurtin të shkaktojë këso acarimesh dhe të nxjerrë reagime të ashpra nga ana jonë”.

Masat e reja të qeverisë së Kosovës

Kosova ka vendosur të ndalojë targat ilegale të lëshuara nga MPB-ja serbe si dhe ka vendosur reciprocitet rreth dokumenteve të udhëtimit për shtetasit serb – masë kjo që Serbia e ka aplikuar për dhjetëra vite ndaj qytetarëve të Kosovës.

Megjithëkëtë, me kërkesë amerikane dhe evropiane dhe për shkak të fushatës së egër dezinformuese e luftës hibride ruse, qeveria e Kosovës vendosi të shtyjë zbatimit e masave për 30 ditë.

ShBA dhe vende të BE-së kanë mbështetur si krejtësisht legjitime dhe konsistente me Marrëveshjen e Brukselit masat e reja të qeverisë.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të takohet me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç më 18 gusht në Bruksel, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga BE mes Kosovës dhe Serbisë.

Milaim Zeka: Femrat e Kosovës janë të bukura, por 50% e e tyre, e kanë zërin si të meshkujve!

Disidenti.net

‘Gruaja e harruar’ e protestës së 1 tetorit: I dhamë fund heshtjes, Albin Kurti ishte aktivist i shquar

Disidenti.net

Vajzat nga Peja që u gjetën s’pranuan të kthehen në shtëpi – Flet babai i njërës prej tyre

Disidenti.net
Disidenti

Ish-kryediplomati serb: “Kurti ka mbështetje amerikane – Çmimi për anëtarësim në BE, njohja e Kosovës”