Disidenti
Lajme

Isa Mustafa: S’e di se si përfiton LDK-ja duke e votuar Vjosa Osmanin për presidente

0Shares
Për befasinë e shumëkujt, Lidhja Demokratike e Kosovës ndihmoi zgjedhjen e Vjosa Osmanit presidente, duke qëndruar në sallë dhe duke votuar për ta mundësuar kuorumin prej 80 votash.

Veprimin e LDK-së e ka të paqartë edhe ish-kryetari i saj, Isa Mustafa.

Ai, në një prononcim të shkurtër për Albanian Post, pohon se s’ka njohuri se cili ka mundur të jetë përfitimi i LDK-së nga ky pozicionim politik.

“Unë nuk kam njohuri se cilat kanë qenë arsyet dhe si pasojë përfitimet e pritshme të LDK-së nga një veprim i tillë”, tha shkurt Mustafa, i pyetur se si e ka parë veprimin e tashmë ish-partisë së tij.

Për këtë arsye Mustafa pohoi se s’mund të ketë një përgjigje më komplete dhe s’mund t’i bëjë një analizë më të detajshme situatës.

Lider i LDK-së për mbi një dekadë, vetë Mustafa ka pasur një raport të luhatshëm me Osmanin.

Ai ishte acaruar me të kur ajo s’e pati votuar kabinetin e tij qeveritar, nën arsyetimin që s’i pëlqente koalicioni i LDK-së me PDK-në atë botë.

Më pas, Osmani kishte tentuar ta sfidonte Mustafën për të paren e LDK-së, por nuk ishte lejuar as të kandidonte, derisa më vonë u vendos krejt në fund të listës zgjedhore të LDK-së për deputete.

Pastaj, për arsye që nuk është se janë shpjeguar krejtësisht, kishte ndodhur një afrim i Osmanit me Mustafën.

Ai e afroi përsëri Osmanin në parti dhe ajo e aprovoi afrimin. Në zgjedhjet e parafundit Mustafa e përzgjodhi si kandidate të partisë për kryeministre dhe Osmani falënderuese udhëhoqi kampanjën.

Kur dukej se gjithçka po shkonte mire mes tyre, Osmani, atëkohë kryeparlamentare, kishte refuzuar të përkrahë politikën e LDK-së në raport me partnerin e koalicionit, Lëvizjen Vetëvendosje, dhe prapë u rreshtua kundër partisë.

Veprimi i Osmanit dhe refuzimi t’i bëhej krahë partisë, e kishte detyruar Mustafën të reagonte duke e shkarkuar nga pozita e nënkryetares dhe çdo funksion pushteti brenda LDK-së.

Në një intervistë të mëhershme për Albanian Post, sa Mustafa ishte ende kryetar, ai pati racionalizuar veprimin e tij për degradim të rolit të Osmanit brenda LDK-së.

“Ajo çfarë donte Vjosa Osmami të bënte në Lidhjen Demokratike të Kosovës ‘ishte një çmenduri’, pasi donte ‘vasalitet’ në raport me Vetëvendosjen”, pati deklaruar Mustafa.

“Vjosës ia pamundësova që LDK-në ta bëjë nëndegë të Vetëvendosjes”, ishte shprehur ai.

Se a është konkretizuar frika e Mustafës në një realitet, me veprimin e fundit të LDK-së, duke përkrahur kandidaten e Vetëvendosjes për presidente, ai s’e ka një përgjigje.

Pikërisht për shkak se “s’ka njohuri”, pse LDK-ja veproi ashtu.

Njohuri për qëndrimin e pakuptueshëm për Mustafën të LDK-së, ka pasardhësi i tij në parti, Lumir Abdixhiku.

Kryetari i ri i partisë së vjetër tha se LDK-ja veproi ashtu, sepse e kupton situatën dhe rëndësinë e madhe të konsolidimit të institucioneve për t’u marrë me problemet e shtetit.

Sipas Abdixhikut, LDK-ja nuk e bëri për Vetëvendosjen, por për Kosovën.

Putin: Ata që dërgojnë forcat e tyre në vendin tonë, do të përballen me pasoja tragjike

Disidenti.net

Hajnat bëjnë kërdi në një banesë në Prishtinë, vjedhin rreth 88 mijë euro para të gatshme

Disidenti.net

Kurti s’mori pjesë në Samitin në Tiranë, Krasniqi: Kryeministër idhnak ku je? Kfjellu

Disidenti.net