Disidenti
Botë

Gazeta në Venezuelë detyrohet të paguajë 13 milionë dollarë për shpifje ndaj një politikani

Gjykata supreme e Venezuelës i ka dhënë 13 milionë dollarë zyrtarit të lartë të Partisë Socialiste, Diosdado Cabello, në një çështje shpifjeje kundër një gazete, por avokati i gazetës ka thënë se kompania nuk kishte mundësi të paguante, transmetojnë mediat e huaja.

Cabello, zyrtari i dytë më i lartë në Partinë Socialiste të Bashkuar të Venezuelës (PSUV) pas presidentit Nicolas Maduro, paditi gazetën El Nacional në vitin 2015 pasi ribotoi një artikull të një gazete spanjolle duke pohuar se zyrtarët amerikanë po hetonin Cabellon për lidhje të dyshuara me trafikun e drogës.

Tribunali i Lartë i Drejtësisë i Venezuelës (TSJ) vendosi të premten që El Nacional duhet t’i paguajë dëmet Cabello me vlerë 237.000 petros, një monedhë digjitale e bërë nga Maduro në vitin 2018 e lidhur me çmimin e naftës. Vlera aktuale e petros është 56 dollarë, sipas bankës qendrore të Venezuelës.

Juan Garanton, avokati i El Nacional, ka thënë në një intervistë telefonike se gazeta do t’i kërkonte gjykatës të sqaronte se si arriti në atë shifër, një hap i parë drejt kërkimit të mundshëm të gjykatës për të ulur shumën.

Cabello mohon çdo lidhje me trafikun e drogës.

El Nacional është në pronësi të pjesshme nga gazetari i shquar Venezuelës me bazë në Madrid, Miguel Henrique Otero dhe të afërm të tjerë të babait të tij të ndjerë, Miguel Otero Silva, një nga shkrimtarët më të njohur të Venezuelës.

Kundërshtarët e qeverisë së Maduros e akuzojnë atë për përdorimin e sistemit të drejtësisë për të heshtur kritikët e vet, përfshirë në media. Kapitulli i Karakasit i Kolegjit Kombëtar të Gazetarëve të Venezuelës e quajti vendimin “një hap i mëtejshëm drejt likuidimit të lirisë së shprehjes në Venezuelë”.

Zyrtarët qeveritarë shpesh akuzojnë media të pavarura për botimin e informacionit të rremë si pjesë e një fushate të mbështetur nga opozita dhe Shtetet e Bashkuara për të destabilizuar qeverinë.

Aktorja iraniane heq shaminë: Ndoshta ky do të jetë postimi im i fundit

Disidenti.net

Elon Musk rihap llogarinë e Trump në Twitter: U dëgjua zëri i popullit

Disidenti.net

“Ka ardhur ora e llogarisë”, Turqia nis hakmarrjen pas shpërthimit me bombë në Stamboll, godet objektivat në Siri

Disidenti.net
Disidenti

Gazeta në Venezuelë detyrohet të paguajë 13 milionë dollarë për shpifje ndaj një politikani