Disidenti
Lajme

Foshnja lihet në një karrocë fëmijësh para shtëpisë së huaj

0Shares

Rasti i një foshnje 14-ditore, e cila u gjet e braktisur në rrethana të pashpjegueshme të premten e kaluar në hyrje të një shtëpie familjare në pjesën lindore të Zagrebit, ngriti institucionet në këmbë, transmetojnë mediat kroate.

Policia po kërkon intensivisht prindërit e foshnjës, të cilët për arsye të panjohura braktisën fëmijën, edhe pse nga lindja e tij e deri atëherë, siç përcaktohet nga mjekët në Zagreb ku ai u transportua i dehidruar, ata u kujdesën për të.

Djali, emri aktual i të cilit është vetëm kodi spitalor N20210297955N, mbetet në departamentin e pediatrisë deri në një njoftim tjetër, por jo sepse ai ka nevojë për kujdes mjekësor, por procedura duhet të ndiqet.

Më saktësisht, Qendra për Mirëqenie Sociale do të informojë Shtëpinë e Fëmijëve në Nazorova ditët në vijim në mënyrë që ata ta marrin djalin nën kujdesin e tyre, por vetëm “pasi të përcaktohen rrethanat e përgjithshme familjare”.

“Sipas informacionit që disponon kjo Qendër, i porsalinduri i gjetur, ndodhet në spital. Ne nuk e dimë identitetin e fëmijës ose prindërit, as arsyet e largimit nga ai. Një hetim penal është duke u zhvilluar. Pas përcaktimit të të gjitha rrethanave, do të vlerësohet nevoja për të ndërmarrë veprime të mëtejshme dhe të përshtatshme për të mbrojtur mirëqenien e fëmijës, në përputhje me rregulloret ligjore pozitive”, thonë nga Qendra për Mirëqenie Sociale.

Banorët e rrugës ku ishte lënë foshnja ishin të tmerruar nga fakti që foshnja ishte lënë në të ftohtë vetëm para një shtëpie të panjohur.

Familja që gjeti foshnjën tha se u larguan nga shtëpia të premten pasdite për datëlindjen e tyre dhe vetëm pas kthimit të tyre, rreth orës 23:00, ata dëgjuan të qarat e një foshnje të mbështjellë në një çarçaf dhe të lënë në një karrocë fëmijësh para shtëpisë.

Në rast se prindërit gjenden, ata do të jenë penalisht përgjegjës për braktisjen e fëmijës me qëllim të shpëtimit të përhershëm të tij, dhe sipas Kodit Penal, parashihen deri në tre vjet burg për këtë krim.

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’

Disidenti.net

Miratimi i rezolutës për Srebrenicën, këto janë vendet që votuan pro dhe kundër

Disidenti.net

Cirku i Vuçiqit në OKB, mbante flamurin serb dhe më pas sulmoi Gjermaninë

Disidenti.net