Disidenti
Lajme

“Çka po më thirrni?” Përparim Rama refuzoi ashpër pjesëmarrjen në Konventën e LDK-së

Kushdo që arrin ta gjejë kryetarin Përparim Rama në Konventën Programore të partisë së tij, pra Lidhjes Demokratike të Kosovës [LDK], në fotografinë që mund ta shikoni më lart, atëherë shumë mirë – por ne nuk po e shohim.

Në këtë Konventë janë të ftuar të gjithë Delegatët e Kuvendit të LDK-së, anëtarët e Këshillit të Përgjithshëm, anëtarët e Kryesisë, kryetarët dhe Kryesitë e Degëve, deputetët e LDK-së në Kuvendin e Kosovës, kryetarët e Komunave nga radhët e LDK-së, asambleistët e Kuvendeve Komunale, grupet e ekspertëve, themelues dhe strukturat e tjera të Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Kështu njoftonte LDK-ja në prag të hapjes së Konventës Programore, në të cilën përveç parisë kryesore ftoheshin edhe kryetarët e komunave.

Por jo krejt kryetarët iu përgjigjen kësaj ftese. Mungoi kryesori, Përparim Rama, i cili si duket nuk e gjeti veten tek njoftimi më lart – “kryetarët e Komunave nga radhët e LDK-së”.

Për dy ditë sa zgjati, kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, nuk mori pjesë në këtë konventë dhe nuk u pa askund në panelet që organizoi LDK-ja e që ishin pjesë e programit të Konventës.

Burime të Nacionales tregojnë se Rama i ka thënë kryetarit të LDK-së, Lumir Abdixhikut, që mos ta ftojë më në këso ngjarje të ‘kota’.

E në këtë konventë, Ramën ndoshta mund të themi se e ka përfaqësuar Alban Zogaj, që është nënkryetar i Prishtinës dhe person i afërt me kryetarin Abdixhiku.

Zogaj në kuadër të Konventës ka folur për “Zhvillimin, Arsimin dhe Shëndetësinë”, dhe citohet të ketë thënë kështu: “Shkurtimi i madhësisë së shtetit në ndërhyrje ekonomike, domosdoshmëri e orientimit tonë të djathtë.

Në bazë të njoftimeve që i ka bërë LDK-ja, kryetarë të komunave të tjera nga radhët e LDK-së, shihen se kanë respektuar thirrjen e partisë.

Nuk dihet deri më tani se cili do të jetë ndëshkimi për mungesën e Ramës në këtë Konventën Programore, e cila ka fort rëndësi për partinë.

Një përplasje RAMA-ABDIXHIKU?

Në muajin prill, gazeta Nacionale kishte raportuar se punët mes Ramës dhe Abdixhikut nuk janë edhe fort mirë.

Mes tyre ka filluar një përplasje, pasi që Rama e konsideron veten si kandidat i pavarur, edhe pse kryetar i komunës u bë me numër e me shkronja të LDK-së.

Nacionale pati raportuar se Rama gjatë gjithë kësaj kohe edhe është sjellë si kandidat i pavarur.

Të gjithë janë nervoz me të”, i kishte thënë Nacionales një burim brenda LDK-së, duke shtuar se nervoza me Përparimin nuk ka të bëjë vetëm me faktin që ai më shumë ndihet i pavarur sesa pjesë e LDK-së, por edhe me faktin se sa avash i ka marrë detyrat e të parit të Prishtinës.

Po ashtu, sipas këtij burimi, edhe vetë kryetari Abdixhiku është në telashe me të.

Nuk është i sigurt nëse mund të komunikojë me të, siç komunikon kryetari i partisë me një kryetar komune”, kishte thënë ky burim.

Ndërkaq, zëvendësi i tij, Alban Zogaj, kishte thënë burimi, po provon ta kompensojë prezencën e LDK-së si institucion.

Ndryshe, kanë kaluar mbi 100 ditë prej kur Përparim Rama është zgjedhur kryetar i Prishtinës, dhe deri më tani nuk kemi parë ndonjë afërsi mes Ramës dhe kryetarit të LDK-së dhe anëtarëve të tjerë të këtij subjekti politik.

Ndërsa sa i përket angazhimit të tij në zgjidhjen e problemeve të prishtinasve, Rama kritikohet se nuk po punon aq sa kanë pritur qytetarët e kryeqytetit.

Mbetet të shihet nëse Rama do të arrijë t’i konkretizojë premtimet e tij që i bëri gjatë fushatës zgjedhore bashkë me LDK-në.

Qeriqi përlotet nga statusi i Muratit: Ende vuaj nga dhimtë e plagëve, kur ky flinte, unë isha në Pashtrik

Disidenti.net

Osmani: Lajçak s’është president i Kosovës – S’ka Asociacion, OJQ mund të ketë

Disidenti.net

Shkëlzen Gashi e imiton dhe ia përmend shampanjën Çollakut: Keni vjedhë sa keni mujtë

Disidenti.net
Disidenti

“Çka po më thirrni?” Përparim Rama refuzoi ashpër pjesëmarrjen në Konventën e LDK-së