Disidenti
Lajme

Çka është kërkuar ma së shumti n’Google gjatë 2022-tës?

Mësoni cila është fjala më e kërkuar këtë vit në Google – dhe jo vetëm kaq!

Si çdo vit, motori më popullor i kërkimit mes njerëzve në të gjithë botën – Google – ka ndarë me publikun renditjet e gjërave më të kërkuara gjatë vitit që po lemë pas që në një farë mënyre edhe e personifikojnë këtë vit – në një farë mënyre!

Si fillim, Google i ndau renditjet sipas kategorive.

Çuditërisht, në shumë prej këtyre listave fjalët kryesore janë dukshëm të kërkuara nga një publik indian – dhe kjo nuk duhet të vij si habi, pasi në vitin 2023, India do të kthehet në vendin nr. 1 më të populluar në botë, duke ja kaluar kështu Kinës.

Ja cilat ishin 10 fjalët më të kërkuara në Google gjatë vitit 2022:

1 – Wordle

Wordle është një lojë mjaft e njohur në internet që u jep lojtarëve gjashtë mundësi për të gjetur një fjalë me pesë shkronja çdo ditë. Megjithatë, wordle ka dhe një tjetër kuptim.

Wordle – është edhe termi që përdoret për të përshkruar konfigurime të tilla, të cilat, në bazë të një teksti me shumë fjalë, tregojnë vizualisht nga më e madhja – tek më të voglat, fjalët kryesore të përdorura gjatë të gjithë tekstit.

2-  India vs. England (lojë futbolli)

3 – Ukraina

4 – Mbretëresha Elizabet

5 – India vs. SA

6 – Kupa Botërore

7- India vs. West Indies

8 – iPhone 14

9 – Jeffrey Dahmer

10 – Indian Premier League.

10 lajmet më të kërkuara gjatë vitit 2022:

1 – Ukraina

2 – Vdekja e Mbretëreshës Elizabet

3 – Rezultatet e zgjedhjeve

4 – Numrat e Lotarisë Powerball

5 – Monkeypox

6 – Uragani Ian

7 – Gjyqi i Johnny Depp

8 – Vrasja në shkollën e Teksasit

9 – Will Smith në Ceremoninë Oskar

10 – Ligji kundër abortit / Roe vs. Wade

10 njerëzit më të kërkuar në Google gjatë vitit 2022:

1 – Johnny Depp

2 – Will Smith

3 – Amber Heard

4 – Vladimir Putin

5 – Chris Rock

6 – Novak Djokovic

7 – Ana Sorokin

8 – Andrew Tate

9 – Rishi Sunak

10 – Simon Leviev.

“Urime Zajednica”, shpërthejnë të qeshurat pas reagimit të Konjufcës

Disidenti.net

“Ti je mashtrues, i pa guximshëm” – Agim Veliu i kundërpërgjigjet Kurtit

Disidenti.net

Kurti për Abdixhikun e Hotin: I njoh mirë, të dy bashkë s’bëjnë sa çereku i Bislimit dhe Muratit

Disidenti.net
Disidenti

Çka është kërkuar ma së shumti n’Google gjatë 2022-tës?