Disidenti
Sport

Challandes pas humbjes nga Spanja: “Po harroni, Gjermania ka pranuar gjashtë gola, gjashtë!”

0Shares

Kosova është mposhtur 3-1 nga Spanja në ‘La Cartuja’ të Sevillës, sfidë që u zhvillua në kuadër të Grupit B kualifikues për Kupën e Botës “Katar 2022”.

Dardanët s’mundën t’i rezistojnë sulmeve të vazhdueshme të vendasve, duke pranuar tre gola në ‘La Cartuja’.

Lexo Edhe:
Ujkani: Jemi shumë larg nivelit të Spanjës
Për Spanjën realizuan Dani Olmo, Ferran Torres dhe Gerrard Moreno, derisa për Kosovën shënoi një gol të bukur Besar Halimi.

Pas ndeshjes, ka folur për Super Sport trajneri i Kombëtares së Kosovës, Bernard Challandes.

“Nuk mund të them diçka skuadrës, sepse kemi luajtur kundër një ekipi shumë të fortë. Ata nuk ia japin topin kundërshtarit. Nëse ti i bën presion, ata të zënë në kundërsulm. I patë shumicën e lojtarëve të tyre, ndoshta më të mirët në botë, se si luanin. Nuk ishte e lehtë, lojtarët tanë kanë tentuar, vrapuar, provuar, por nuk ishte e lehtë kundër Spanjës”, u shpreh ai.

“Nuk mund të thuash se nuk kemi progres, kemi luajtur kundër Suedisë një skuadër e fort, dhe kundër Spanjës një tjetër skuadër shumë, shumë e fort”.

“Kemi mundur të pranonim më shumë gola, ka ndodhur me Gjermaninë, ka pranuar gjashtë, gjashtë, ne jemi Kosovë dhe kemi luftuar kundër një skuadër shumë të fortë. Kjo është mënyra se si ne bëjmë progres”.

“Kurrë s’kemi luajtur kundër një kundërshtari si ky, progresi është një rrugë e gjatë. Ti nëse dëshiron mund të kritikosh trajnerin, po kjo skuadër ka probleme, me lëndime e gjëra tjera, ne po luajmë në kualifikime për Botërorin ku mund të shkojnë vetëm 12 ekipe, duhet ta kuptoni sa vështirë është për ne”.

Kosova tani gjendet e fundit në Grupin B me zero pikë.

Spanja prin me 7 pikë, e ndjekur nga Suedia me 6 pikë, Greqia e treta me 2 pikë dhe Gjeorgjia para Kosovës me një pikë pas tri ndeshjeve.

KËTU mund ta shikoni LIVE duelin mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk

Disidenti.net

“Kam marr pasaportën e Shqipërisë, shpresoj të shkoj në Euro 2024” – Arbër Hoxha flet për mos ftesën nga Kosova

Disidenti.net

VIDEO: “Çmendet” presidenti i skuadrës turke, i nxin syrin arbitrit

Disidenti.net