Disidenti
Lajme

BBC: Shefi i Wagner Prigozhin ka vdekur në një aksident me avion në Rusi

0Shares

Shefi i Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, humbi jetën në rrëzimin e avionit në Rusi, me nëntë persona të tjerë në bord të vdekur gjithashtu.

Ky lajm i fundit po përditësohet dhe më shumë detaje do të publikohen së shpejti, shkruan BBC

“Kuzhinieri i Putinit”, kush është Prigozhin?

Yevgeny Prigozhin është kreu i grupit mercenar Wagner, të cilin ai e themeloi në 2014.

Një biznesmen i pasur me precedentë penalë, ai njihej si “kuzhinieri i Putinit” sepse siguronte katering për Kremlinin.

Në qershor ai udhëhoqi trupat e tij në një rebelim jetëshkurtër, pasi ata morën kontrollin e qytetit jugor rus të Rostov-on-Don dhe u zhvendosën drejt Moskës, me qëllimin e deklaruar për të hequr udhëheqjen ushtarake.

Megjithatë, Prigozhin ndaloi përparimin pas negociatave me Kremlinin, të cilat u ndërmjetësuan nga udhëheqësi bjellorus Alexander Lukashenko.

Sipas një marrëveshjeje për t’i dhënë fund kryengritjes, akuzat kundër z. Prigozhin u hoqën dhe atij iu ofrua një lëvizje në Bjellorusi.

Që atëherë ai ka mbajtur një profil të ulët, edhe pse një video e publikuar pak ditë më parë sugjeronte se ai ishte në një shtet afrikan.

E trishtë: Ky është 18-vjeçari që u gjet pa shenja jete në Deçan, dyshohet se i dha fund jetës së tij

Disidenti.net

Si u vra nga Bandat Kriminale në Francë ish-ushtari i UÇK-së?

Disidenti.net

Të shtëna me armë në restorant “Leo” në Pejë – plagosen dy persona

Disidenti.net
Disidenti

BBC: Shefi i Wagner Prigozhin ka vdekur në një aksident me avion në Rusi