Disidenti
Lajme

Avdiu me kritikë: Bën poste kishe fetar e i lutet Zotit, a të thotë “ti q*fsha të vdekunit në vorrë”

Analistja dhe Aktivistja, Zana Avdiu ka shkruar një status për ofendimet dhe fyrjet në rrjetet sociale.

Me anë të një postimi në Facebook, Avdiu ka kritikuar personat që me foto të fmijëve dhe objekteve fetare në profilet e tyre, shajnë dhe ofendojnë.

Ne profil ka thenie e poste qe kishe eshte fetar, foto te objekteve fetare e lutje ndaj Zotit, ka foto me femije e familje, e anen tjeter hyn te shane e mallkon, nxite urejtje. Shajne me nane e babe, e femije. Madje, qe per mua eshte ma e pakuptueshmja, shamja per njerez te vdekur. Merre me mend, e ka ne profil nje femije te vogel, e knej shkruan koment ose mesazh “ti q*fsha ne bark femijet ne djep”. E kur e sheh kete te shame, kete dhune seksuale ndaj femijeve, vec e imagjinon cka i ben atij femije qe e ka ne profil”, ka shkruar Avdiu.

Tjetra, kur ua sheh objektet fetare neper profile, e lutje ndaj Zotit, apo fjale nga librat e shenjte, e ne anen tjeter thote “ti q*fsha te vdekunit ne vorre”. Dmth deri ne kete shkalle, shkon urrejtja e çnjerezorja. E si ka mundesi keta me kane keshtu, kur secila fe, te vdekurin e nderon deri ne shkallen ma te nalte, qe mundet me pas nderi e respekti. Pra, as ne cka besojne se dine. Tallen me pamjen e njerezve. Bullizojne sa te munden. Ama harrojne qe fete ne te cilat ata besojne, e denojne mese shumti bullizmin, ma shume se gjithcka tjeter. Eshte e trishtueshme, me pa kete gjendje e kete nivel kaq te ulte, e nje gjendje kaq te eger. Se di! “- vazhdon me tej.

Patundshmëria “prek qiellin”, banesat në Prishtinë arrijnë 1000 deri në 2.500 euro/m2

Disidenti.net

Mblidhet Bordi i ZRrE-së, sot pritet shtrenjtimi i rrymës elektrike

Disidenti.net

“Serbia e ka humbur Kosovën”, Gjukanoviç: Po ndjek politikën e Putinit që kërkon të rikthejë sovjetizmin

Disidenti.net
Disidenti

Avdiu me kritikë: Bën poste kishe fetar e i lutet Zotit, a të thotë “ti q*fsha të vdekunit në vorrë”