Disidenti
Lajme

Asteroidi 3-herë më i madh se një autobus do të kalojë pranë Tokës, a paraqet rrezik për jetën?

0Shares

Një asteroid gjigand, tre herë më i madh se masa e një autobusi, do të kalojë mes Tokës dhe Hënës ditën e nesërme në një distancë prej 159 miljesh, raporton Nasa.

Objekti i emëruar GT3, i gjatë 32 meter, do të fluturojë sipër Tokës në 10 prill, duke e bërë qasjen më të afërt të një objekti të huaj në planet. Sipas NASA-s asteroidi nuk shkakton kërcënim për Tokën pasi do të jetë shumë larg pikës që mund të prekë atë.

Raportohet se do të jetë 159.000 milje nga toka, ndërsa theksojnë se distanca mes Hënës dhe Tokës është vetëm 238.900 milje.

Gjatë udhëtimit të tij rreth Diellit, guri hapësinor do të përshkojë rrugën orbitale të Marsit, Tokës, Venusit, dhe Mërkurit, megjithatë planetit të cilit do i afrohet më shumë do të jetë Toka. Per herë të pare, asteroidi u zbulua më 6 mars, dhe njoftohet se e orbiton Diellin çdo 650 dite.

Sipas raporteve, do të jetë një fundjavë e mbushur me asteroidë të cilët do të kalojnë afër Tokës, megjithëse asnjëri prej tyre nuk përbën rrezik.

Fondacioni Golden Eagle bën thirrje për krijimin e fondit për Policinë e Kosovës, ndanë 30,000 euro

Disidenti.net

Mirena: Afrim Bunjaku, që sot ra në detyrë, shteti nuk i ka garantuar as sigurim shëndetësor, as sigurim jetësor, e Qeveria ua ka hequr edhe shtesat për rrezikshmëri në punë

Disidenti.net

“Ma shpejt se t’i jepi 2-3 shuplaka”/ I riu në Prishtinë kapet me Policinë pasi e gjobitën për shkelje në trafik

Disidenti.net
Disidenti

Asteroidi 3-herë më i madh se një autobus do të kalojë pranë Tokës, a paraqet rrezik për jetën?