Disidenti
Lajme

Armend Muja: Në mandatin tonë nuk do të ketë “Zajednicë”

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja, deklaroi në DESKU-n e KTV-së, se Lëvizja Vetëvendosje është pro një asociacioni pa kompetenca ekzekutive dhe që nuk do të ketë nivele të treta.

Ai tha të enjten se gjatë Qeverisë Kurti, nuk do të ketë “Zajednicë” me kompetenca, por që sipas tij, komunat kanë mundësi të asociohen mes vete për projekte specifike.

“Gjatë qeverisë tonë nuk do të ketë ‘Zajednicë’ me kompetenca ekzekutive, e aq më pak në nivel të tretë të qeverisjes. Nuk e lejon Kushtetuta, Gjykata Kushtetuese e ka rrezuar këtë. S’mund të ketë nivel të tretë dhe nuk mund të ketë asociacione për një komunitet”, tha ai.

Sipas Mujës, edhe SHBA-ja është pro pozicionit të Kosovës në dialogun me Serbinë.

“Nga SHBA-ja ka ardhur një letër që është konform edhe pozicionit tonë. Thuhet që dialogu të përfundojë me njohje reciproke. E dyta, njohja në qendër të dialogut. E kemi dëgjuar këtë nga SHBA-ja e kemi parë që është adaptuar nga kancelari gjerman, por edhe nga vende të BE-së”, tha ai.

“Jam në gjendje të jap dorëheqje”

Disidenti.net

Qeveria do të ndajë 3 milionë euro për byzylykë që do u vendosen të dyshuarve për sulm ndaj grave

Disidenti.net

Adi Krasta drejtor i ri i RTK-së?

Disidenti.net
Disidenti

Armend Muja: Në mandatin tonë nuk do të ketë “Zajednicë”