Disidenti
Lajme

Alarmon Latifi: Ja çka do të ndodhë në Kosovë nëse nuk prapakthehet marrëveshja e Abazoviqit me Kishën serbe

Profesori universitar Blerim Latifi, ka reaguar pasi kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq, nënshkroi marrëveshjen me Kishën Ortodokse Serbe.

Latifi ka thënë se me këtë marrëveshje, Kisha Ortodokse Serbe bëhet një shtet brenda shtetit malazez dhe Mali i Zi gradualisht duhet të përshëndet me pavarësinë e tij nga Serbia, përcjell Bota sot.

Sipas tij, nëse marrëveshja nuk prapakthehet, klero-fashizmi serb do të kërkojë edhe një shtet tjetër brenda shtetit në Kosovë.

Reagimi i Latifit në Facebook:

Qe dy pika nga marrëveshja e Abazoviqit me Kishën Ortodokse Serbe, për ta kuptuar se me këtë marrëveshje Kisha Ortodokse Serbe praktikisht bëhet një shtet brenda shtetit malazez dhe Mali i Zi gradualisht duhet të përshëndet me pavarësinë e tij nga Serbia:

– Marrëveshja e detyron qeverinë malazeze të njohë imunitetin diplomatik apo të drejtat ekstraterritoriale të institucioneve të Kishës Ortodokse Serbe në vend – gjë që i përjashton ato nga juridiksioni / ligjet lokale.

-Gjithashtu, ajo i jep Kishës Ortodokse një status juridik i cili në disa zona, parashikohet të jetë i njëjti me atë të institucioneve qeveritare.

Nëse kjo marrëveshje nuk prapakthehet, atëherë klero-fashizmi serb do të marrë krahë për të kërkuar edhe një shtet tjetër brenda shtetit në Kosovë.

MPB kërkon 50 punëtorë, nuk kërkohet diploma e fakultetit as përvoja e punës

Disidenti.net

Krasniqi: Konfliktin në veri e evitoi në momentin e fundit ky zyrtar amerikan, hera e dytë që Kurti po e rrezikon vendin

Disidenti.net

Shuhen shpresat e Serbisë për Asociacionin/ Juristi nga Belgjika ka disa pyetje që nuk do iu pëlqejnë Thaçit e Mustafës!

Disidenti.net
Disidenti

Alarmon Latifi: Ja çka do të ndodhë në Kosovë nëse nuk prapakthehet marrëveshja e Abazoviqit me Kishën serbe