Disidenti
Lajme

A është ky shefi më i mirë? Restoranti në Cyrih jep 2 muaj pushim shtesë me pagesë për stafin

Një restorant në rajonin Säuliamt të Cyrihut po u ofron punonjësve dy muaj pushime shtesë me pagesë këtë vit, raportoi faqja zvicerane e lajmeve 20 minuten.

Menaxherja e Gasthof Löwen në Hausen am Albis tha se donte t’i kthente diçka stafit për t’i falënderuar për punën e tyre të palodhur.

Restoranti, i cili ka një histori që daton afro 200 vjet më parë, do të qëndrojë i mbyllur nga fillimi i këtij viti deri më 1 mars.

Menaxherja dhe pronarja Joëlle Apter tha se ajo kishte dërguar stafin e saj në një pushim pune dymujor (Betriebsferien) – përveç pushimit vjetor që punonjësit kanë të drejtë për çdo vit. “Puna që bëjmë është rraskapitëse dhe unë dua t’i jap skuadrës një pushim”, tha Apter. Punonjësit do të vazhdojnë të marrin pagat e tyre gjatë kësaj kohe – dhe, natyrisht, ata ishin mbi hënë. Apter tha se disa prej tyre rezervuan menjëherë fluturimet për në Tajlandë.

Industria e hotelierisë në Zvicër ka vuajtur nga mungesa të rënda të stafit që nga pandemia Covid.

Megjithatë, Apter tha se masa për t’i ofruar stafit dy muaj pushim nuk ishte një lëvizje “për të tërhequr gjëra të reja, por një masë tjetër për një kulturë vlerësuese të kompanisë”, transmeton tutje albinfo.ch.

Në verë, punonjësit në Löwen marrin gjithashtu një leje sezoni për Türlersee aty pranë, e cila u lejon atyre të notojnë pa pagesë.

“Urime Zajednica”, shpërthejnë të qeshurat pas reagimit të Konjufcës

Disidenti.net

“Ti je mashtrues, i pa guximshëm” – Agim Veliu i kundërpërgjigjet Kurtit

Disidenti.net

Kurti për Abdixhikun e Hotin: I njoh mirë, të dy bashkë s’bëjnë sa çereku i Bislimit dhe Muratit

Disidenti.net
Disidenti

A është ky shefi më i mirë? Restoranti në Cyrih jep 2 muaj pushim shtesë me pagesë për stafin