Disidenti
Lajme

A duhet të agjëroni Ramazanin gjatë pandemisë?

0Shares

Edhe pak ditë na ndajnë nga muaji i shenjtë i Ramazanit, por për shkak të koronavirusit, qysh vitin e kaluar ka pasur shkrime nëse duhet vërtet të agjërohet gjatë pandemisë.

Vitin e kaluar Organizata Botërore e Shëndetësisë ka publikuar një udhëzues që ka të bëjë me muajin e shenjtë të Ramazanit dhe aty thuhet:

“Asnjë studim mbi agjërimin dhe rrezikun e infektimit me COVID-19 nuk është kryer.

Njerëzit e shëndetshëm duhet të jenë në gjendje të agjërojnë gjatë këtij Ramazani si në vitet e kaluara”, thuhej ndër të tjera aty.

Sipas Kuranit, fëmijët, të moshuarit, të sëmurët dhe ata që udhëtojnë, janë të përjashtuar nga agjërimi i Ramazanit – njërës prej pesë shtyllave të Islamit.

Agjërimi ka për qëllim t’i afrojë besimtarët me Zotin dhe t’ua rikujtojë atyre vuajtjet e njerëzve më me pak fat.

Agjërimi, besimi, bamirësia, lutja dhe Haxhi përbëjnë bazën e mënyrës se si myslimanët praktikues e jetojnë jetën e tyre.

Putin: Ata që dërgojnë forcat e tyre në vendin tonë, do të përballen me pasoja tragjike

Disidenti.net

Hajnat bëjnë kërdi në një banesë në Prishtinë, vjedhin rreth 88 mijë euro para të gatshme

Disidenti.net

Kurti s’mori pjesë në Samitin në Tiranë, Krasniqi: Kryeministër idhnak ku je? Kfjellu

Disidenti.net