Disidenti
Lajme

Vera po vjen, nga e premtja shumë diell, javën tjetër deri në 20 gradë

Të enjten mbetet ende ftohtë me mundësi për rrebeshe bore. Nga e premta më shumë diell me temperatura në rritje në fundjavë. Javën e ardhshme temperaturat edhe deri në 20C

7.04.2021 – Pas të ftohtit arktik që goditi Europën, dhe u shtri edhe mbi rajonin tonë, ditëve të ardhshme po parashihet një përmirësim gradual i motit. Ditën e enjte mbetet ende ftohtë, e gjatë ditës me mundësi edhe për ndonjë rrebesh bore. Mirëpo nga dita e premte pritet mot kryesisht me diell. Këtyre dy ditëve orëve të mëngjesit mund të paraqiten edhe ngrica, shkaku edhe i temperaturave të ulëta.

Në fundjavë parashihet të mbajë mot më stabil, me diell dhe vransira ditën e diel. Ditën e diel ka gjasa që të kemi edhe riga lokale shiu. E në fillim të javës së ardhshme parashihet mot më i ngrohtë me vransira dhe kthjellime, por pa mundësi për të reshura.

Cilësia e ajrit në ditët e ardhshme do jetë në vlera mesatare dhe të pranueshme orëve të ditës, e pasi që do të ketë periudha më të zgjatura të qetësive, sidomos ditën e premte, do të kalojë edhe në vlera të dobëta, kryesisht orëve të mbrëmjes.

8.04 – Pas mëngjesit të ftohtë me ngrica, ditën me vransira të ndryshueshme dhe intervale me diell. Përreth viseve kodrinoro-malore me mundësi për rrebeshe të shkurta bore. Në mbrëmje priten kthjellime.
9.04 – Kryesisht me diell. Në mëngjes ftohtë dhe me ngrica.
10.04 – Kryesisht me diell. Pasdite dhe në mbrëmje vransira kalimtare.
11.04 – Vransira dhe intervale me diell. Mundësi për riga lokale shiu.
12.04 – Pjesërisht vranët dhe më ngrohtë.

Temperaturat minimale lëvizin ndërmjet -4C dhe -1C, e deri ditën e hënë rriten në 4C, ndërsa maksimalet ditën e premte rriten në 11C, e në fillim të javës së ardhshme, edhe deri në 21C.

Do të fryjë erë nga krahu veriore me intenzitet mesatar 4-11m/s, të premten 1-4m/s, e në fundjavë nga krahu jugor 2-6m/s.

Shtypja atmosferike me tendencë të rritjes lartë mbi vlera normale, e nga dita e diel në rënie.

“As sot as mas zgjedhjeve”, AAK-ja me vijë të kuqe për LVV-në

Disidenti.net

Hajnat në Gjakovë vjedhin pajisjet e makinave për shtrimin e asfaltit të kompanisë “Benita”, dëmi rreth 15 mijë euro

Disidenti.net

Kraki “shpërthen” ndaj Escobar e Lajçakut: S’janë Amerika e Evropa, Kosova nuk është as Sudan, e as Libi që me i vendos sanksione

Disidenti.net
Disidenti

Vera po vjen, nga e premtja shumë diell, javën tjetër deri në 20 gradë