Disidenti
Lajme

Matoshi: Asnjë hoxhë nuk më bindi se në Kuran shkruan që gruaja duhet të mbulohet

Halil Matoshi në debatin e organizuar në Info10, komentatori politik Halil Matoshi ka treguar se pavarësisht se e ka lexuar librin e shenjtë Kuranin, asnjë dijetarë arabë nuk e ka bindur se gruaja e ka për obligim mbajtjen e shamisë dhe hixhabit, shkruan Gazeta10.

“Problemi është që kjo nuk ëhstë një e drejtë kushtetuese. E kam lexu Kuranin nja dy-tri herë, edhe asnjëherë asnjë dijetar arab s’më ka bindur që në Kuran shkruan duhet me u mbulu me shami me hixhabë femra myslimane. Por, në ajete kuranore përmendet mbulimi i disa pjesëve të trupit”, tha Matoshi në Info10.

“Të jesh një mysliman i mirë me të gjitha të drejtat që t’i garanton Kushtetuta dhe shoqëria që nuk t’i ndalon, nuk do të thotë që ti patjetër me u mbulu me shami”, shtoi më tej Matoshi. /Gazeta10

Milaim Zeka: Femrat e Kosovës janë të bukura, por 50% e e tyre, e kanë zërin si të meshkujve!

Disidenti.net

‘Gruaja e harruar’ e protestës së 1 tetorit: I dhamë fund heshtjes, Albin Kurti ishte aktivist i shquar

Disidenti.net

Vajzat nga Peja që u gjetën s’pranuan të kthehen në shtëpi – Flet babai i njërës prej tyre

Disidenti.net
Disidenti

Matoshi: Asnjë hoxhë nuk më bindi se në Kuran shkruan që gruaja duhet të mbulohet