Disidenti
Botë

Luftë në Sinaloa, karteli ia vë flakën qytetit pas arrestimit të djalit të “El Chapo-s”

0Shares

Ovidio Guzman, djali i bosit famëkeq të drogës Joaquín “El Chapo” Guzman, u arrestua në veri të Meksikës të enjten, sipas mediave lokale.

Guzman ishte kapur nga policia federale një herë më parë në vitin 2019, por ai u lirua vetëm disa orë më vonë nga frika se burgosja e tij do të çonte në më shumë dhunë.

Megjithëse presidenti Andres Manuel Lopez Obrador në atë kohë shprehu mbështetje për vendimin, ai u konsiderua një pengesë e turpshme në luftën e Meksikës kundër karteleve.

Sërish, si në vitin 2019 karteli që udhëheq Ovidio Guzman i ka shpallur luftë shtetit duke i vënë flakën makinave rrugës dhe duke u konfrontuar me autoritet meksikane.

Shikoni videot më poshtë:

Arabia Saudite depoziton 5 miliard dollarë në bankën qendrore turke

Disidenti.net

Talebanët i futen biznesit, shndërrojnë bazat amerikane në zona ekonomike

Disidenti.net

Rrëzohet helikopteri në Kiev, vdes ministri i Brendshëm i Ukrainës dhe 15 persona të tjerë

Disidenti.net
Disidenti

Luftë në Sinaloa, karteli ia vë flakën qytetit pas arrestimit të djalit të “El Chapo-s”