Disidenti
Lajme

Elon Musk: Çipi i trurit do të testohet te njerëzit për 6 muaj

0Shares

Njeriu më i pasur në botë ka folur prej kohësh për një mikrochip i cili do të sjellë ndryshime revolucionare në mënyrën se si jetojmë. Tashmë duket se jemi vetëm 6 muaj larg.

Elon Musk pret që një çip truri me valë, në madhësinë e një monedhe, i zhvilluar nga kompania e tij Neuralink, do të fillojë provat klinike njerëzore në 6 muaj – pasi kompania humbi afatet kohore të mëparshme të përcaktuara nga CEO miliarderi.

Neuralink po zhvillon çipe të trurit që thotë se mund t’u mundësojë pacientëve me aftësi të kufizuara të lëvizin dhe të komunikojnë përsëri, dhe Musk pretendon se do të synojë gjithashtu rivendosjen e shikimit.

Me bazë në Zonën e Gjirit të San Franciskos dhe Austin, Teksas, Neuralink vitet e fundit ka kryer teste te kafshët ndërsa kërkon miratimin nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA (FDA) për të filluar provat klinike.

“Ne duam të jemi jashtëzakonisht të kujdesshëm dhe të sigurt se do të funksionojë mirë përpara se të vendosim një pajisje në një njeri,” tha Musk gjatë një përditësimi të shumëpritur publik mbi pajisjen të mërkurën.

Dy aplikacionet e para njerëzore të synuara nga pajisja Neuralink do të jenë në rivendosjen e shikimit dhe mundësimin e lëvizjes së muskujve tek njerëzit që nuk mund ta bëjnë këtë, tha Musk.

“Edhe nëse dikush nuk ka pasur kurrë shikim, pra edhe sikur të ketë lindur i verbër, ne besojmë se mund të rivendosim shikimin,” tha ai.

Ai dëshiron të zhvillojë një çip që do të lejojë trurin të kontrollojë pajisjet komplekse elektronike dhe përfundimisht të lejojë njerëzit me paralizë të rifitojnë funksionin motorik dhe të trajtojnë sëmundjet e trurit si Parkinson dhe Alzheimer.

Ai gjithashtu flet shpesh për bashkimin e trurit me inteligjencën artificiale. Neuralink, megjithatë, po nuk po i kap afatet.

Musk tha në një prezantim të vitit 2019 se ai synonte të merrte miratimin rregullator deri në fund të vitit 2020. Më pas ai tha në një konferencë në fund të vitit 2021 se shpresonte të fillonte provat njerëzore këtë vit.

Loading video

Fondacioni Golden Eagle bën thirrje për krijimin e fondit për Policinë e Kosovës, ndanë 30,000 euro

Disidenti.net

Mirena: Afrim Bunjaku, që sot ra në detyrë, shteti nuk i ka garantuar as sigurim shëndetësor, as sigurim jetësor, e Qeveria ua ka hequr edhe shtesat për rrezikshmëri në punë

Disidenti.net

“Ma shpejt se t’i jepi 2-3 shuplaka”/ I riu në Prishtinë kapet me Policinë pasi e gjobitën për shkelje në trafik

Disidenti.net
Disidenti

Elon Musk: Çipi i trurit do të testohet te njerëzit për 6 muaj