Disidenti
Botë

Çfarë po i ndodh botës, Kina ndërpret bashkëpunimin me SHBA-të për çështjet kryesore

Kina ka ndaluar bashkëpunimin me SHBA-tyë në disa fusha kyçe, duke përfshirë ndryshimet klimatike, bisedimet ushtarake dhe përpjekjet për të luftuar krimin ndërkombëtar.

Masat e reja pasojnë udhëtimin në Tajvan nga një delegacion i Kongresit të SHBA i kryesuar nga demokratja e lartë Nancy Pelosi.

Kina, e cila gjithashtu njoftoi se do sanksiononte zonjën Pelosi dhe familjen e saj, e sheh vizitën si një sfidë ndaj pretendimeve të saj për sovranitet mbi Tajvanin.

Masat u njoftuan nga ministria e jashtme e Kinës të premten, raporton BBC.

Ministria tha se dialogu midis zyrtarëve të mbrojtjes amerikane dhe kineze do të anulohej, ndërsa bashkëpunimi për kthimin e emigrantëve të paligjshëm, ndryshimin e klimës dhe hetimin e krimit ndërkombëtar do të pezullohej.

Dy fuqitë e mëdha kanë mbajtur lidhje të forta diplomatike mbi nevojën për të luftuar ndryshimet klimatike në vitet e fundit.

Në samitin e klimës të vitit të kaluar në Glasgoë, Kina u zotua të punojë “me urgjencë” me SHBA-në për të ulur emetimet.

Turqia pranon kushtet e Putinit, gazi do të paguhet me rubla

Disidenti.net

Kadyrov: Asnjë ushtri në botë nuk mund të përballet me njësitë e mia, do të pushtojmë Kievin dhe shtetet e NATO-s

Disidenti.net

Biden në Arabi për naftën, grushton duart me Princin të cilin e kishte quajtur vrasës

Disidenti.net
Disidenti

Çfarë po i ndodh botës, Kina ndërpret bashkëpunimin me SHBA-të për çështjet kryesore